Запорізький титано-магнієвий комбінат Фірташа повернули у держвласність – САП

Запорізький титано-магнієвий комбінат (ЗТМК) повернули державі. У 2013 році цілісний майновий комплекс комбінату був переданий Фондом державного майна України до складу ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат», засноване разом з офшорною компанією «Толексіс Трейдінг Лімітед», яка входить до групи компаній DF Group, що належить олігарху Дмитру Фірташу.

Про це повідомила пресслужба Спеціалізованої антикорупційної прокурати.

4 серпня Господарський суд Запорізької області задовольнив позов САП до компанії «Толексіс Трейдінг Лімітед (Кіпр) і ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» щодо повернення державі цілісного майнового комплексу комбінату.

Суд повністю задовольнив позов та своїм рішенням повернув ЗТМК у власність держави.

Встановлено, що у 2013 році Фондом державного майна України з переможцем – офшорною компанією «Толексіс Трейдінг Лімітед», яка входить до групи компаній DF Group, з метою нібито залучення інвестицій укладено договір про заснування ТОВ «ЗТМК».

Згідно з домовленостями, Фондом до ТОВ передано цілісний майновий комплекс комбінату.

Компанією з Кіпру здійснено вклад у грошовій формі в сумі $110 млн, для фінансування модернізації виробництва упродовж 2013 – І квартал 2015 років.

Незважаючи на те, що частка держави в новоствореному ТОВ складає 51%, фактично підприємство було передано в управління наближеного до інвестора менеджменту, яким більшість із інвестицій розтрачено на погашення заборгованостей за енергоносії та перед кредиторами.

Ці кошти виведені з України через офшори.

При цьому на модернізацію фактично було спрямовано лише 20 млн грн.

САП ініціювала розірвання договору про заснування ТОВ «ЗТМК» та повернення комбінату до сфери державного управління.

Рада національної безпеки і оборони 18 червня ухвалила рішення про запровадження персональних санкцій проти українського олігарха Дмитра Фірташа за постачання титанової сировини на військові підприємства Росії, а також проти україно-російського олігарха Павла Фукса, який причетний до незаконного отримання ліцензій на видобуток корисних копалин.

Нагадаємо:

  • 19 березня 2021 року РНБО запровадила максимальні санкції щодо 19 компаній, що володіють ліцензіями на використання надр. Це компанії – «Геоконнект», «Глобал Геоінвест», «Транссетгео», «Геопост», » Геовертикаль», «Геотаргет», «Надрапрайд», «Геофорс», «Геостенс», «Надравестгруп», «Бест ойл компанії», «Надрапростір», «Інфогеотренд», «Ейджин марка», «Екогазальянс», «Епівал енерджі»,«Юнол Ойл», «Профіннафт», «Бестгеотек». За інформацією екснардепа Сергія Лещенко, вони належать олігархові Павлу Фуксу. Сам він свій зв’язок з цими компаніями заперечує.
  • «Кримський Титан» – хімічний завод українського олігарха Дмитра Фірташа в окупованому Армянську, для роботи якого потрібна ільменітова руда. Після припинення вантажних перевезень до окупованого Криму залізницею, в обхід санкцій ільменіт вже не один рік доставляють морем. Спочатку це була контрабанда ільменіту з українських родовищ через порт в Іллічівську. Потым схема отримал новий маршрут: із турецького порту Самсун руду доправляють у Керченську протоку, де на рейдовій перевалці порту «Кавказ» перевантажують на російські судна і відправляють у керченський порт Камиш-Бурун. При цьому у схемі поставок ільменіту з’явились і судна під українським прапором. Як виявив Центр журналістських розслідувань, вони записані на три компанії із однією адресою у Херсоні, однак легалізованою в Україні є лише одна із них.
  • Детальніше читайте в розслідуванні Центру журналістських розслідувань «Двоокис Фірташа».
  • Українські правоохоронці розслідують справу про ільменітову схему за фактами порушення Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію Криму та виїзду з неї (ст. 332-1 Кримінального кодексу України), оскільки чинне законодавство не передбачає покарання за поставки в Крим товарів через закриті порти, порушення санкцій чи схеми їх обходу.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine