- Центр журналістських розслідувань - https://investigator.org.ua/ua -

РФ відмовилася видати п’ятьох українських політв’язнів

Росія відмовила у передачі Україні незаконно засуджених українців Станіслава Клиха, Миколи Карпюка та Олексія Чирнія навіть без вказування причини.

Про це повідомляє заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов, передає Центр журналістських розслідувань.

«Росія відмовила у передачі в Україну Клиха, Карпюка та Чирнія без зазначення причини та відповідного рішення суду», – пише він у Facebook.

Пєтухов зазначає, що до цього вже була відмова у передачі Олега Сєнцова та Валентина Виговського.

«Це є порушенням умов Конвенції про передачу засуджених осіб 1983 року і ми письмово звернулися до Росії з вимогою добросовісно виконувати свої міжнародні зобов’язання», – наголосив заступник міністра.

«Допоки продовжується політично вмотивоване переслідування українців в Росії мають діяти персональні санкції, а Росія не може повертатися до міжнародних майданчиків, з яких вона була виключена», – резюмує Пєтухов.

Як відомо, 26 травня 2016 року Верховний суд Чечні засудив українців Миколу Карпюка і Станіслава Клиха до 22,5 і 20 років ув’язнення відповідно.

За версією російського слідства, Клих і Карпюк були членами організації УНА-УНСО і наприкінці 1994 – початку 1995 року воювали проти російських федеральних сил у складі озброєних формувань самопроголошеної республіки Ічкерія.

Обидва заперечили всі обвинувачення, Клих заявив, що взагалі ніколи не був у Чечні. Політв’язні заявляли про тортури з боку російських силовиків.

Психічний стан Клиха викликає занепокоєння рідних та правозахисників.

Олексій Чирній був затриманий в травні 2014 року в Криму разом з іншими проукраїнськими активістами: Геннадієм Афанасьєвим, Олександром Кольченком і кінорежисером Олегом Сенцовим.

Російський суд визнав їх винними в підготовці терактів в окупованому Криму і підпалі офісів двох партій в Сімферополі.

Чирній погодився співпрацювати зі слідством і отримав сім років в’язниці.

25 серпня 2015 Північно-Кавказький окружний військовий суд в Ростові-на-Дону за сфальсифікованим звинуваченням у створенні в анексованому Криму терористичного співтовариства засудив українського режисера Олега Сенцова до 20 років, а кримського активіста Олександра Кольченко до 10 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.

Киянин Валентин Виговський у 2014 році був затриманий в Криму на залізничному вокзалі в Сімферополі. З Криму його доставили в московське СІЗО Лефортово. Майже 9 місяців до нього не пропускали українських консулів. У грудні 2015 року російський суд засудив його до 11 років колонії «за шпигунство».