- Центр журналістських розслідувань - https://investigator.org.ua/ua -

ПриватБанк подав судові позови проти структур PwC на $ 3 млрд за неналежний аудит

Націоналізований ПриватБанк 30 березня подав у районний суд Нікосії (Кіпр) офіційний судовий позов проти PricewaterhouseCoopers (Кіпр) та аудиторської компанії PricewaterhouseCoopers (Україна) з вимогою відшкодувати 3 млрд дол збитків, завданих банку внаслідок шахрайства, не виявленого PwC при перевірці фінансової звітності фінустанови протягом 2013-2015 років.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на інформацію прес-служби ПриватБанку.

«Сума позовної заяви становить 3 мільярди доларів США як відшкодування збитків, яких, як вважає ПриватБанк, він зазнав унаслідок серйозних і значних порушень з боку PwC своїх обов’язків і, перш за все, обов’язків під час перевірки фінансової звітності ПриватБанку за звітні періоди, що закінчуються 31 грудня 2013 року, 31 грудня 2014 року та 31 грудня 2015 року», – відзначили в банку.

Як вказується, після подачі судового позову проти колишніх власників банку у Високому суді Лондона в грудні 2017 року позовна заява проти PwC є наступним важливим кроком, зробленим ПриватБанком щодо відшкодування величезних збитків, тягар від яких до сьогодні в значній мірі впливає на економіку України.

«Подача позову проти PwC є логічним і необхідним кроком, з огляду на велику відповідальність PwC з перевірки фінансової звітності банку. Абсолютна нездатність PwC виявити в банку операції шахрайства протягом багатьох років призвела до того, що практично весь корпоративний кредитний портфель банку не обслуговується й не має відповідного заставного забезпечення. Відтепер кіпрський суд буде ухвалювати рішення щодо PwC в установленому порядку», – зазначив голова правління ПриватБанку Петро Крумханзл.

ПриватБанк доручив міжнародній юридичній компанії Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan (Великобританія) спільно з кіпрськими юридичними фірмами Antis Triantafyllides & Sons та Chrysses Demetriades & Co представляти його інтереси в ході судових розглядів з PwC.

Нагадаємо, 18 грудня 2016 року Кабмін України ухвалив рішення про перехід найбільшого в країні комерційного банку ПАТ «Приватбанк» у власність держави. 21 грудня, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та міністерство фінансів України підписали договір про продаж 100% акцій ПАТ КБ «Приватбанк» та з цього моменту банк офіційно став державним.

Для докапіталізації «ПриватБанку» Кабмін випустив облігації внутрішньої держпозики на 117 млрд грн, при цьому папери на 25,8 млрд грн Нацбанк викупив в кінці грудня 2016 року, ще на 1,4 млрд грн – в січні 2017 року.

Генеральна прокуратура, НАБУ і Спеціалізована антикорупційна прокуратура розслідують кілька кримінальних проваджень за фактами розкрадань в особливо великих розмірах екс-власниками Приватбанку.

В грудні 2017 року ПриватБанк подав позов до Високого суду Лондона проти Коломойського, Боголюбова, а також компаній Teamtrend Ltd., Trade Point Agro Ltd., Collyer Ltd., Rossyn Investing Corp., Milbert Ventures Inc. і ZAO Ukrtransitservices Ltd., які імовірно їм належать або знаходяться під їх контролем.

Позивач домігся, що суд як запобіжний захід 19 грудня видав наказ про всесвітній арешт активів екс-власників банку Коломойського і Боголюбова і зазначених шести компаній на суму більше 2,5 млрд дол. 19 січня 2018 року Високий суд Лондона продовжив дію наказу про всесвітній арешт активів колишніх власників Приватбанку до чергового відповідного розпорядження суду.

Залучена владою України в 2017 році компанія Kroll за підсумками форензик аудиту ПриватБанку підтвердила, що фінустанова до її націоналізації в кінці 2016 року була об’єктом масштабних і скоординованих шахрайських дій, що призвело до збитків мінімум в 5,5 млрд дол.

Kroll також виявила невідповідність між реальним фінансовим станом ПриватБанку, а також позитивними і умовно-позитивними аудиторськими висновками ТОВ «ПрайсвотерхаусКуперс» (Київ) про його фінансової звітності.

20 липня 2017 року правління НБУ виключило ТОВ «ПрайсвотерхаусКуперс» з реєстру аудиторських фірм, які мають право на аудиторські перевірки банків.

PwC була аудитором ПриватБанку з середини 1990-х років.