- Центр журналістських розслідувань - https://investigator.org.ua/ua -

Генасамблея ООН закликала РФ вивести війська з Придністров’я

Генеральна Асамблея ООН 22 червня схвалила резолюцію, у якій закликала Росію вивести війська з Молдови, які незаконно дислокуються на території так званої «Придністровської Молдавської Республіки» (ПМР).

Резолюцію «Вивід обмеженої групи російських військ з території республіки Молдова» підтримали 64 держави, в тому числі Україна. 14 проголосували проти, 83 – утрималися, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на видання ZN.UA.

У документі міститься заклик до РФ «в повній відповідності з правилами, беззастережно і невідкладно завершити виведення оперативної групи російських військ» з території Молдови у відповідності із зобов’язаннями, прийнятими на Стамбульському саміті ОБСЄ 1999 року.

Автором тексту резолюції є молдавська делегація, на голосування документ був винесений за підтримки України, Грузії, Канади та Румунії.

Міністр закордонних справ і європейської інтеграції Молдови Тудор Ульяновські, який представляв проект резолюції, підкреслив, що мова йде про виведення оперативної групи російських військ (ОГРВ), яка незаконно перебуває на території країни, а не миротворчого ротаційного контингенту Об’єднаної контрольної комісії відповідно до положень молдовсько -російської угоди про врегулювання придністровського конфлікту від 21 липня 1992 року.

Молдовський дипломат нагадав, що хоча Кремль зобов’язався дотримуватися суворого нейтралітет відносно сторін конфлікту, російські військовослужбовці неодноразово брали участь у військових навчаннях із збройними формуваннями «ПМР», в тому числі, форсували Дністер на військовій техніці. «У контексті кризи в Україні активізація військової діяльності російських військ і структур придністровських військ сприяє посиленню напруженості в цьому регіоні Європи», – підкреслив Ульяновські.

У документі міститься «наполегливий заклик» до РФ «без застережень і подальшого зволікання завершити упорядкований вивід оперативної групи російських військ і озброєнь з території Молдови».

В ході засідання було прийнято рішення включити до попереднього порядку денного 73-й сесії Генасамблеї ООН питання про повне виведення іноземних збройних сил з території Молдови.

Постійний представник України в ООН Володимир Єльченко заявив, що Київ вітає прийняття резолюції і закликає Кремль до негайної імплементації її положень.

«Українська сторона послідовно виступає за відновлення територіальної цілісності і суверенітету Молдови, а також засуджує агресивну політику РФ стосовно її сусідів», – підкреслив український дипломат.

Єльченко додав, що Генасамблея, незважаючи на протидію РФ, в черговий раз вказала на факти порушення Росією Статуту ООН та інших норм міжнародного права. Посол висловив надію, що це допоможе притягнути РФ до відповідальності за злочини не тільки в Молдові, але і в Україні та інших країнах.

«Разом з партнерами продовжимо активно використовувати інструменти ООН з метою просування інтересів України, в першу чергу, деокупацію Криму і протидій збройної агресії на Донбасі», – запевнив дипломат.

Як повідомлялося 2 травня 2017 року Конституційний суд Молдови визнав неконституційнимперебування російських солдатів на території Придністровського регіону республіки.

12 квітня 2018 року прем’єр-міністр Республіки Молдова Павло Філіп заявив про можливість проведення переговорів з українською владою про виведення російських військ з Придністров’я через територію України.

17 квітня спеціальний представник України з придністровського врегулювання Віктор Крижанівський заявив, що Україна готова надати транспортний коридор через свою територію для виведення російських військ і озброєнь з Придністров’я, як тільки РФ заявить про готовність це зробити, хоча такого бажання з її боку поки не спостерігається.

Нагадаємо, Придністров’я проголосило незалежність від Молдови в 1990 році, а після війни в 1992 році на територію Молдови були введені російські війська, які позиціонували себе як миротворці. Російські війська залишаються на території Придністров’я досі. Молдова і міжнародне співтовариство не визнають Придністров’я незалежною державою і вважають його окупованою територією. Примітно, що сама Росія також не визнала незалежність Придністров’я.

В даний час на території невизнаної Придністровської Молдавської Республіки розташовується контингент російських миротворчих сил чисельністю 412 чоловік і військова частина N13962 – два батальйони загальною чисельністю близько 1 тисячі чоловік, які охороняють склади з боєприпасами в селі Колбасна, що залишилися після розпаду СРСР і до сих пір не вивезених з ПМР.