- Центр журналістських розслідувань - https://investigator.org.ua/ua -

США звинуватили РФ у блокуванні міжнародного судноплавства в Азовському морі

Державний департамент США вважає дії Росії, спрямовані на блокування міжнародного судноплавства в Азовському морі і Керченській протоці порушенням міжнародного права.

Про це заявила офіційний представник американського зовнішньополітичного відомства Хізер Нойєрт, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Сполучені Штати засуджують порушення Росією міжнародного судноплавства в Азовському морі і Керченській протоці. Починаючи з квітня, Росія затримала сотні комерційних суден і в останні тижні зупинила щонайменше 16 комерційних суден, які намагалися потрапити в українські морські порти», – зазначила Нойерт.

Вона вказала, що дії Росії з припинення морського транзиту є ще одним прикладом триваючої кампанії з дестабілізації України і ігнорування міжнародних норм.

«Сполучені Штати підтримують суверенітет і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів, включаючи її територіальні води. Ми закликаємо Росію припинити блокування міжнародного судноплавства в Азовському морі і Керченській протоці», – додала представник Держдепу США.

Патрульний катер «Мангуст» Прикордонної служби ФСБ РФ в Керченській протоці Фото: РИА Новости Крым

Як повідомлялось, з 30 квітня Берегова охорона Прикордонної служби ФСБ РФ почала зупиняти в Керченській протоці для огляду та ідентифікації екіпажу судна, які прямують в порти України на Азовському морі.

21 травня Росія обмежила судноплавство в Азовському морі до 23 травня, посилаючись на проведення в регіоні бойових стрільб.

22 травня Борис Бабін заявив, що стрільби і навчання, через які Росія обмежила судноплавство в Азовському морі, є демонстративною ескалацією російської агресії проти України, загрозою торговельному мореплавству і рибальству. Він зазначив, що цьому сприяють і до сих пір чинні угоди України з РФ за якими судна РФ мають право перебувати в будь-якій точці Азовського моря, включаючи затоку Сиваш.

З 1 червня до 1 вересня Україна за заявкою Збройних Сил закрила деякі райони Азовського моря через проведення військових навчань. Зокрема, були закриті райони на схід від Маріуполя, біля Широкино, в районі Мелекіно і Білосарайської коси, а також на схід від Бердянська.

29 червня Командувач ВМС України Ігор Воронченко заявив, що ВМСУ відпрацювали контрзаходи проти незаконних дій РФ в Азовському морі, яка обмежує судноплавство в українські порти на Азові.

17 липня президент Петро Порошенко наказав керівництву Збройних сил вжити заходів для припинення провокацій Росії щодо незаконноЇ зупинки та огляду українських та іноземних суден, які прямують через Керченську протоку в українські порти в Азовському морі.

Начальник Генштабу ЗС України Віктор Муженко заявив, що ВМСУ посилять свою присутність в Азовському морі через незаконні дій Росії щодо обмеження міжнародного судноплавства. Крім того, будуть проведені заходи для зміцнення оборони узбережжя Азова.

Віце-адмірал Сергій Гайдук, командувач Військово-Морських Сил України в 2014-2016 роках, вважає, що дії РФ на Азовському і Чорному морях свідчать, що вона планує відсікти Україну від моря, перетворивши її з морської держави в континентальну.

Спецпредставник Держдепу США з питань України Курт Волкер заявив, що світ стурбований через зростання агресивних дій Росії в Азовському морі, де ситуація після незаконної окупації Криму стала «дуже небезпечна».

28 серпня президент Петро Порошенко доручив МЗС України підготувати пропозиції для засідання РНБО України щодо ситуації в акваторії Азовського моря в зв’язку з незаконними діями Росії з обмеження міжнародного судноплавства.