- Центр журналістських розслідувань - https://investigator.org.ua/ua -

Захоплені РФ українські моряки дають неправдиві свідчення під тиском – Воронченко

Командувач ВМС ЗС України Ігор Воронченко зазначає, що захоплених військовослужбовцями РФ в Чорному морі українських моряків змушують під тиском давати неправдиві свідчення.

Про це Воронченко заявив в ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV, передає Центр журналістських розслідувань з посиланням на агентство Інтерфакс-Україна.

«Екіпажі суден зараз знаходяться в різних місцях. Троє військовослужбовців, один офіцер і двоє контрактників, які були поранені, знаходяться в лікарні міста Керчі. Кораблі знаходяться в пункті базування, де дислокуються катера ФСБ. І вже є певні докази про надання неправдивої інформації нашими матросами», – сказав Командувач.

Він вказав, що вже з’явилося відео з 3 матросами, які давали свідчення під фізичним і психологічним впливом. «Я цих матросів з «Нікополя» знаю, вони завжди були чесними професіоналами своєї справи. І те, що вони зараз говорять, це неправда», – зазначив Воронченко.

Він додав, що з цими військовослужбовцями вже зустрілися адвокати.

Воронченко також звернув увагу, що двоє військовослужбовців є вихідцями з Криму і їх батьки проживають на півострові, в зв’язку з чим на них буде чинитися тиск.

Раніше в ФСБ РФ заявили, що допитали українських моряків, затриманих напередодні в Чорному морі. ФСБ також опублікувала відео з захопленими українськими військовослужбовцями Андрієм Драчем, Сергієм Цибізовим і Володимиром Лісовим, на якому вони заявляють, що нібито порушили «територіальні води» РФ.

Нагадаємо, 25 листопада ВМС України повідомили, що прикордонні кораблі Росії провели «відверто агресивні дії» проти малих броньованих артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдового буксиру «Яни Капу» ВМСУ, які здійснювали плановий перехід з порту Одеси в порт Маріуполя на Азовському морі. Зокрема, російський прикордонний корабель «Дон» здійснив таран буксиру «Яни Капу». Після цього РФ перекрила Керченську протоку для судноплавства.

Після кількох годин очікування катери та буксир ВМСУ виришіли повернутись у Чорне море. Під час виходу з Керченскої протоки вже в нейтральних водах російські кораблі відкрили вогонь на ураженяпо корабельній групі ВМСУ. Катер «Бердянськ» було пошкоджено він втратив хід, катер «Нікополь» та буксир «Яни Капу» були заблоковані. Після цього катер «Бердянськ» та буксир були атаковані і захоплені російськими військовими.

За інформацією Генштабу ВС України, всього на кораблях ВМСУ перебувало 23 військовослужбовця. Внаслідок атаки було поранено шість українських моряків, з них двоє – у важкому стані. Омбудсмен РФ стверджує, що поранені лише троє українських військових і їх стан не важкий.

Незаконно захоплені військовими РФ в Чорному морі малі броньовані катери «Бердянськ», «Нікополь» і рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України доставлені в порт окупованої Керчі.

Президент України Петро Порошенко звернувся до керівництва РФ з вимогою негайно звільнити українських моряків і кораблі ВМСУ, незаконно захоплені російським військовими в Чорному морі на виході з Керченської протоки.

Правозахисники вказують, що згідно Женевської конвенції, українські військовослужбовці, затримані РФ 25 лютого в ході захоплення кораблів ВМСУ в Чорному морі, є військовополоненими. Росія порушує міжнародне гуманітарне право, відкриваючи кримінальні справи проти українських моряків.

Генштаб ЗС України опублікував перехоплені військовою розвідкою радіопереговори командирів російських прикордонних кораблів, які 25 листопада таранили в Чорному морі рейдовий буксир «Яни Капу» ВМСУ, аби не дати корабельній групі українського флоту пройти до Керченської протоки.