- Центр журналістських розслідувань - https://investigator.org.ua/ua -

Вже зараз життя мешканців окупованих територій влада могла б значно полегшити – Альона Луньова

Для конкретних справ на користь вимушених переселенців та мешканців окупованих територій стратегія та політична воля, а не великі ресурси.

Таку думку висловила Альона Луньова, менеджер з адвокації Центру інформації про права людини в програмі «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

Правозахисниця стверджує, що громадські організації, які працюють з внутрішньо переміщеними особами, можуть запропонувати владі зробити десяток кроків, які можливо було б реалізувати до виборів.

«Для цього не потрібні шалені ресурси, а потрібна політична воля і розуміння стратегії. Бо якщо ми говоримо, наприклад, про освітні меседжі, ми ж можемо говорити про освітні меседжі й для мешканців окупованих територій. Спрощення порядку вступу у виші, не певного переліку, а у всі навчальні заклади України. Ми можемо говорити про створення адміністративної процедури реєстрації фактів народження і смерті, не робити її судовою, як вона є зараз, а спростити до адміністративної. Можна організувати виплати пенсій», – вказала вона.

За словами Луньової, ці кроки вимагають певних виплат із державного бюджету, але, вважає вона, ці виплати у будь-якому разі мають здійснюватися.

Правозахисниця каже, що держава не вважає людей, які живуть на окупованих територіях, активними громадянами, які варті уваги.

«Коли ми бачимо, що Міністерство юстиції блокує створення адміністративної процедури реєстрації фактів народження і смерті мешканців окупованих територій, але при цьому запроваджують дуже класні сервіси для того, щоб можна було реєструвати дітей в пологових будинках – на це є гроші, ресурси і бажання, а на інше немає ані грошей, ані бажання», – звертає увагу Луньова.

Реінтеграція повинна починатися з людей, до яких можна дістатися, а саме з внутрішньо переміщених осіб, каже правозахисниця.

Нагадаємо: