Приплив у водосховища Криму скоротився майже в п’ять разів

Приплив води в водосховища Криму в порівнянні з минулим роком багаторазово скоротився. Але ситуація з водопостачанням півострова не критична, а скоріше типова для цієї пори року. Навіть в умовах скорочення природного припливу обсяг запасів накопиченої вологи в Криму більше минулорічного на цю ж дату.

Про це повідомив голова «Державного комітету з водного господарства та меліорації Криму» Ігор Вайль, пишуть російські ЗМІ.

За його даними, за два з половиною осінніх місяці приплив до водосховищ, що забезпечують найбільш населене місто півострова – Сімферополь і однойменний район, зменшився в порівнянні з торішнім в 4,5 рази. Схожа картина і в інших регіонах Криму. У Ізобильненскому водосховищі приплив впав в 64 рази. А в деяких водосховищах, наприклад, Балановському, він взагалі дорівнює нулю. Разом накопичені запаси вологи навіть більше торішніх на чотири мільйони кубометрів, а саме 145,1 замість 141 мільйона кубометрів на ці ж дні 2018 року.

«Зараз в Сімферопольському водосховищі 16 мільйонів кубометрів води при проектному обсязі 35 мільйонів кубометрів. Це нормально для проходження зимового періоду. Сімферополь в місяць споживає близько 5,2 мільйона кубометрів води», – розповів Ігор Вайль.

У «Держкомводогоспі» не вважають ситуацію з водопостачанням півострова критичною і не планують вводити режим обмеженого водоспоживання. За багаторічними даними саме в майбутні три зимові місяці півострів накопичує до 75 відсотків вологи, які потім витрачає в посушливий літній період.

«Так було завжди, а не тільки з моменту перекриття Північно-Кримського каналу. Ми очікуємо, що в грудні будуть опади, і вони поповнять наші запаси», – зазначив Ігор Вайль.

На півострові знаходяться 23 водосховища, з яких вісім наповнювалися водою за системою Північно-Кримського каналу. Решта заповнювалися природними стоками. 85 відсотків стоків в Криму припадають на гірську частину регіону.

Запасів питної води для потреб населення окупованого Криму вистачить до березня 2020 року. Тепла осінь з мінімальними опадами призвела до посухи і пересихання головних річок, що живлять водосховища природного стоку півострова, повідомив «віце-прем’єр» «уряду» окупованого Криму Андрій Рюмшин.

Нагадаємо:

  • Після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.
  • «Владою» Криму було дано старт геологорозвідці і бурінню свердловин для видобутку води на промислові і сільськогосподарські потреби. Буріння свердловин, на думку екологів, не вирішить проблеми з водопостачанням Криму, а тільки призведе до засолення земель.
  • На думку кримських вчених, регіональних чиновників і аграріїв альтернативи Північно-Кримському каналу для виробництва якісної сільськогосподарської продукції та збереження екологічного балансу грунтів не існує.
  • За підрахунками директора Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайла Ромащенко, власних водних ресурсів у окупованого Росією Криму без дніпровської води з материкової України вистачить лише для забезпечення потреб одного мільйона жителів, тобто, менше половини населення півострова. Водозабезпеченість півострова в 10 разів менше потреб кримчан.
  • Заступник директора Інституту водних проблем і меліорації України Михайло Яцюка вказує, що забезпечення окупованого Криму водою продовжує залежати від того, наскільки часто на півострові випадають опади, незважаючи на всі спроби російської окупаційної «влади» придумати альтернативні схеми водопостачання.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine