В ЄС опубліковано рейтинг провалів кремлівської пропаганди

Інформаційний проєкт Єврокомісії EUvsDisinfo, метою якого є викриття фейкових новин, в тому числі тих, які поширюються близькими до Кремля російськими ЗМІ, опублікував рейтинг найбільш помітних провалів пропаганди у 2020 році.

Перше місце було віддано ситуації навколо отруєння опозиціонера Олексія Навального, яку дослідники називають «великою ганьбою для російської держави», – причому мається на увазі не саме отруєння, оскільки «радикальні заходи», як стверджують автори рейтингу, давно присутні в арсеналі Кремля, а провал операції, що супроводжувався «явною відсутністю професіоналізму» як з боку отруйників Навального, так і тих, хто висував «альтернативні версії» того, що сталося. Це особливо стосується зізнань передбачуваного співробітника ФСБ, який назвав себе начальником, у телефонній розмові з самим Навальним, пише stopfake.org.

На другому місці – спроби російської пропаганди поширювати «фейкові новини» про пандемію коронавірусу, в тому числі про вакцини, які розробляють на Заході. Проєкт EUvsDisinfo нарахував близько 700 публікацій, в яких містилися твердження в зв’язку з епідемією, що не відповідають дійсності. При цьому, як наголошується, пропаганда спочатку прагнула дискредитувати вакцину корпорації AstraZeneca, а коли ця корпорація заявила про намір співпрацювати з російським інститутом імені Гамалії, нападки на вакцину відразу припинилися.

Третє місце дісталося режисеру Нікіті Михалкову, який видавав у своїй програмі підроблені фото білоруських протестів за справжні.

На четвертому місці Олександр Лукашенко, який виступив із твердженням про перехоплення розмови нібито резидентів західних спецслужб – «Майка» і «Ніка». Запис звучить настільки безглуздо, що на його справжності не наполягали навіть офіційні російські ЗМІ.

Серед осіб, що зайняли більш низькі позиції рейтингу, – телеведучий Володимир Соловйов і депутат Держдуми Олексій Журавльов, який заявив, що в Данії існують заклади для зоофілів, де будь-хто за бажання може «зґвалтувати черепаху».

«Найбільш ганебною частиною всіх цих випадків є відсутність будь-якого каяття з боку їхніх авторів… Брехня, маніпуляції та відверта нісенітниця є частиною запеклої атаки на демократію», – роблять висновок дослідники EUvsDisinfo.

Українські правозахисники вважають, що військова агресія Росії на Донбасі стала проектом, яким «цілеспрямовано займаються російські політтехнологи». В рамках війни Кремлем ведеться активна пропаганда «русского мира» серед мешканців Сходу України.

Правозахисники вважають, що українській владі необхідно рахуватися з тими ризиками, які виникають в результаті гібридної війни РФ на окупованих українських територіях.

Нагадаємо:

  • У розслідуванні «Хто та як просуває ідеї «русского мира» у Херсоні» Рустама Авдєєва, радіо Куреш та Центру журналістських розслідувань детально описана проросійська діяльність херсонських громадських організацій, які фінансуються російськими структурам – фондом «Русский мир» та Россотрудничеством. Зазначалось, що керівники та члени цих  організації, як правило, працюють у сфері освіти та культури, поширюючи проросійські погляди серед школярів та студентів.  
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine