- Центр журналістських розслідувань - https://investigator.org.ua/ua -

90% енергоблоків ТЕС працюють понад встановлений термін – Рахункова палата

68 із 75 енергоблоків теплоелектростанцій в Україні експлуатується понад відведений проєктний термін. 95% розподільчих електричних мереж перебувають у незадовільному стані.

Про це повідомляє Марлін з посиланням на звіт Рахункової палати про результати аудиту ефективності використання бюджетних коштів, виділених Державній інспекції енергетичного нагляду у 2019-20 роках.

«Технічний стан обладнання, що використовується в енергетиці, наближається до критичного через високий ступінь зношеності і є джерелом підвищеної небезпеки, призводить до необхідності позапланових відключень споживачів від електро- та теплопостачання», – наголошується у звіті.

Внаслідок цього кількість технологічних порушень в опалювальний період 2019–2020 років зросла в 3,7 рази в порівнянні з опалювальним періодом 2016-2017 років – з 1353 до 4969 випадків.

Також у 2020 році в порівнянні з попереднім роком збільшилась кількість відмов технічного обладнання на станціях.

Зокрема, кількість відмов на «ДТЕК «Дніпроенерго» зросла із 60 до 78 випадків, на «Слов’янська ТЕС» – з 4 до 21 випадків, на «ДТЕК «Східенерго» – з 11 до 58 випадків, а на НЕК «Укренерго» – з 82 до 93 випадків.

Попри це Держенергонагляд у вказаний період не провів жодного контрольного заходу, не видав жодного припису чи штрафу та не ініціював зупинок енергетичного обладнання.

Як зазначено у звіті, причиною цього є те, що урядом не вжито дієвих заходів щодо створення Держенергонагляду, який зареєстрований, як юридична особа з 29 жовтня 2018 року. У держбюджеті на 2019 рік не передбачалось коштів на функціонування структури, а штатний розпис у повному складі за два роки так і не був сформований.

Постійні зміни міністрів енергетики також негативно позначилися на організації діяльності Держенергонагляду.

Все це призвело до того, що фактично Держенергонагляд приступив до виконання основних завдань у 2020 році. Тоді ж було сформовано перелік близько 60 тисяч об’єктів, які підлягають державному енергетичному нагляду.

Однак, через дію законодавчих обмежень щодо запобігання виникненню і поширенню COVID-19, перевірки Держенергонагляду були заборонені.