- Центр журналістських розслідувань - https://investigator.org.ua/ua -

МЗС – Путіну: Україна не брала на себе ніяких нових зобов‘язань щодо зернової угоди

Україна не брала на себе ніяких нових зобов‘язань щодо зернової угоди, як про це заявив Володимир Путін. Росія повернулася до її виконання завдяки активній дипломатії генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша та президента Туреччини Реджепа Ердогана.

Про це йдеться у коментарі речника міністерства закордонних справ України Олега Ніколенка, який він опублікував у Facebook.

«Владімір Путін заявив, що Росія вирішила розблокувати зернову угоду після надання Україною «ґарантій» про невикористання зернового коридору в військових цілях. 1. Україна не використовувала і не планувала використовувати зерновий коридор у військових цілях. 2. Українська сторона чітко дотримується положень зернової угоди», – написав Ніколенко.

Він нагадав, що рамках цієї угоди сторони зобов‘язалися ґарантувати безпечне та надійне середовище функціонування зернового коридору. Україна ніколи не наражала зерновий маршрут на небезпеку.

«Ніяких нових зобов‘язань, які виходили би за межі вже існуючих в зерновій угоді, наша держава не брала», – наголосив речник МЗС.

Він зазначив, що Москва повернулася до зернової угоди завдяки активній дипломатії Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша та президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана.

«У координації з Україною вони знайшли слова, які зрозумів Путін. Це була позиція сили, а не поступок. Повернення Росії до виконання своїх зобов‘язань в рамках зернової ініціативи яскраво ілюструє дієву формулу: сильна позиція + рішучі дії = результат. Ми вдячні ООН та Туреччині за лідерство задля відновлення функціонування зернового коридору, який відіграє важливу роль в забезпеченні глобальної продовольчої безпеки», – вказав Ніколенко.

За інформацією міністерство інфраструктури України, 3 листопада з портів «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний» вийшло 7 суден з 290 тис. тонн української агропродукції до країн Азії та Європи. Серед них ESENTEPE з 29 тис. тонн насіння соняшника до Оману та KEY KNIGHT з 67 тис. тонн кукурудзи для Китаю. З 1 серпня 430 суден експортували 10 млн. тонн українського продовольства до країн Африки, Азії та Європи.

Як повідомлялось, 29 жовтня Росія заявила, що призупиняє участь у зерновій угоді на невизначений термін. У РФ звинуватили Україну та Велику Британію в «атаках» на кораблі Чорноморського флоту в окупованому Севастополі, у Міноборони РФ стверджують, що надводні дрони, які атакували російські кораблі у Севастопольській бухті, начебто запускалися із судна-зерновоза.

2 листопада президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що роботу «зернового коридору» відновлено, відвантаження зерна здійснюватиметься як і раніше. Міноборони РФ заявило, що Росія відновлює реалізацію «зернової угоди», призупиненої після атаки дронів у Севастополі. При цьому стверджувалось, що Росія нібито отримала «письмові гарантії» від України щодо невикористання зернового коридору для ведення бойових дій проти РФ.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter