Християни східного обряду святкують Великдень – відео

19 квітня християни східного обряду відзначають свято Христового Воскресіння чи Великдень. У цей день християни згадують події, які описуються в Євангеліє: у п'ятницю після суду Христос був розп'ятий, а в неділю воскрес. Свято є символом перемоги життя над смертю.

Фото: Радіо ТРЕК

У перші століття християни святкували Великдень в різний час. На Сході, в Малій Азії, святкування припадало на 14 день місяця нісана (березень-квітень). На Заході ж свято святкували в першу неділю після весняного повного Місяця.

Єдине час святкування Великодня встановив Перший Вселенський собор: Великдень відзначають у першу неділю після першого весняного повного Місяця – між 4 квітня та 8 травня.

Після масштабної реформи календаря в XVI столітті католики і православні почали відзначати Великдень у різні дати, проміжок між якими може становити до декількох тижнів. Цього року християни західного обряду відзначали Великдень 12 квітня, а східного – 19 квітня.

Великодню передує 40-денний Великий піст, який завершує Страсний тиждень. В суботу увечері в храмах проводять великодні богослужіння.

Спати в ніч перед святом не прийнято: необхідно відвідати церковну службу і освятити великодній кошик. Цьго року у зв’язку з карантином віруючі не можуть бути присутніми на службі в церкві, але можуть подивитися її онлайн.

У цей день прийнято вітати одне одного словами «Христос воскрес!» і відповідати на них «Воістину воскрес!».

Вважається також, що саме цими словами Марія Магдалина вітала імператора Тіберія і подарувала йому яйце. Той не повірив Марії і сказав, що повірить у воскресіння Христа, сказавши, що це так само неможливо, як якби біле яйце стало червоним. І тоді сталося неможливе: яйце почервоніло. З цим пов’язаний звичай фарбувати яйця до свята.

Першими стравами, які необхідно з’їсти на Великдень, є яйце і паска.

В Україні також діти грають у «битки», з’ясовуючи, чиє яйце виявиться міцнішим.

Предстоятель Православної церкви України (ПЦУ) митрополит Київський і всієї України Епіфаній закликав українців залишатися вдома на Великодні свята, аби не наражатись на небезпеку зараження коронавірусом та дотримуватись карантину.

Нагадаємо:

  • 12 березня, після оголошення всеукраїнського карантину, Православна церква України рекомендувала вірним не цілувати ікони й хрести в храмах, замінивши поцілунки поклонами. Священиків зобов’язали використовувати одноразовий посуд під час причастя, а також організувати дезінфекцію храмів.
  • 24 березня Священний Синод ПЦУ дозволив священикам проводити служби без парафіян і закликав віруючих брати участь у церковній службі дистанційно за допомогою засобів зв’язку.
  • З 27 березня і до завершення карантину по п’ятницях, суботах і неділях телеканали Суспільного мовлення транслюють богослужіння та обрядові заходи головних церков і релігійних організацій України.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine