Християни східного обряду святкують Різдво

7 січня українці східного обряду відзначають Різдво Христове.

Зокрема, це: Православна Церква України, Єрусалимська, Російська, Сербська, Грузинська, Православна Церква Чеських земель і Словаччини, Афонські монастирі, Бессарабська митрополія Румунської православної церкви, а також Українська греко-католицька церква.

Відповідно до Писання, Богородиця народила Ісуса Христа, якому була уготована доля Спасителя, під час перепису населення у Вифлеємі. Оскільки місто було переповнене і там не знайшлося вільного місця, Марія разом з Йосифом розташувалися на нічліг у хліві, поряд з домашньою худобою. У момент народження Спасителя на небі засяяла Вифлеємська зірка, яка вказала шлях волхвам, що принесли свої дари маленькому Ісусу. На згадку про цей світлий день християни щороку збираються на урочисті богослужіння.

Свято Різдва Христового – найбільш шановане серед двунадесятих, воно відзначається аж до наступного свята – Водохреща. Цей період називають Святками. В Україні здавна в ці дні водили вертеп, співали колядки і бажали всім добра на весь рік.

Українські церкви, попри всі розбіжності, об’єднує щонайменше одна особливість: усі вони, на відміну від більшості християнського світу, користуються астрономічно застарілим календарем, розробленим ще за Юлія Цезаря і названим на його честь.

Юліанським календарем, який відстає від астрономічного на 13 днів, послуговуються як православні конфесії, так і Греко-католицька церква. Тоді як світська Україна разом з більшістю інших країн вже майже 100 років живе за точнішим – григоріанським, запровадженим у XVI ст.

Саме ця невідповідність і зумовлює те, що українці, на відміну від решти світу, святкують Різдво після, а не до Нового року, який припадає на Різдвяний піст. А сам Новий рік відзначають двічі – за новим і старим стилями.

  • Верховна Рада зробила святковими і державними вихідними днями і 25 грудня, і 7 січня.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine