З 1 квітня в Україні відбудеться перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам

З 1 квітня 2022 року в Україні буде здійснено перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам. У Пенсійному фонді (ПФУ) розповіли, на що розраховувати пенсіонерам.

Перерахунок буде здійснено автоматично без необхідності в особистому зверненні до органів ПФУ. Кожному працюючому пенсіонеру буде встановлено доплату.

Новий розмір пенсії працюючого пенсіонера визначатиметься «шляхом множення середньої зарплати, страхового стажу та індивідуального коефіцієнта заробітку».

Після березневої індексації настане квітневий перерахунок. Він стосуватиметься тих громадян, які у статусі пенсіонера продовжують працювати.

Її розмір розраховується індивідуально з урахуванням набутого стажу та розміру офіційної заробітної плати.

Правозахисники пропонують допомогу переселенцям та жителям ОРДЛО, якщо у них виникли проблеми при доведенні свого стажу у Пенсійному фонді України, який відмовляється прийняти заяву про призначення пенсії за віком через довідки, видані в так званих «Л/ДНР». Такі відмови ПФУ можна успішно оскаржити в суді.

Правозахисники нагадали, що Верховний Суд України постановою у справі №235/23567/17 став на захист людей, поставив крапку у цьому та нагадав, що основи й механізми призначення, перерахунку й виплати пенсій із коштів Пенсійного фонду регулюються Законами України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення».

Зокрема, у статті 56 Закону «Про пенсійне забезпечення» вказано, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, а у разі відсутності трудової книжки трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

При цьому Верховний Суд зазначив, що у цій категорії справ мають застосовуватися винятки Міжнародного суду ООН і видані окупаційною владою документи повинні визнаватися, якщо їх невизнання тягне за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

Правозахисники вказали, що практика Європейського суду з прав людини підтверджує такий принцип, наголошуючи що дії окупаційної влади не можуть просто ігноруватися третіми країнами чи міжнародними організаціями, особливо судами, якщо вони позбавляють людей на окупованих територіях їхніх прав (справи «Лоізіду проти Туреччини», «Кіпр проти Туреччини»).

Нагадаємо:

  • Юристи благодійного фонду «Право на захист» розповіли, як внутрішньо переміщеним особам (ВПО) підтвердити стаж для отримання пенсії в разі втрати трудової книжки.
  • Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що через відсутність доступу до архівів на тимчасово непідконтрольній українській владі території жителі ОРДЛО і переселенці при оформленні пенсії часто не можуть підтвердити стаж. За 7 років конфлікту за отриманням пенсії до органів Пенсійного фонду України звернулися 612 тисяч переселенців. Сьогодні на обліку в ПФУ знаходиться 282 тисяч пенсіонерів, які проживають в ОРДЛО.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine