Російський мільярдер Лебедєв може втратити курортні активи в Алушті

Микита Панасенко

Відеоблог Микити Панасенка про те, як загадкові бізнесмени боргового ринку отримують права на активи кримських підприємств та судяться за заставне майно компаній російського мільярдера Олександра Лебедєва, що оцінюється у мільярди російських рублів. Спір одночасно розглядається в українських судах та так званих «Арбітражних судах» окупованого Криму.

Курортний бізнес у Криму Лебедєв, тоді ще - власник Національного резервного банку, розпочав у кінці 90-х років минулого сторіччя. Недорого придбавши об’єкти радянського санаторно-курортного комплексу, він збудував сучасні SPA-готелі, реконструював набережну Алушти та відкрив аквапарк. Після окупації Криму і Севастополя Росією Лебедєв попри західні санкції продовжив інвестувати у кримські готелі, заявляв про намір вчергове перебудувати набережну Алушти та конкурувати з Кіпром і Балі.

У Криму діяли українські компанії Олександра Лебедєва - Пансіонат «Море», «Міндальна роща» та «Морський». Після окупації тільки ПрАТ «Пансіонат «Море» перереєструвалось на київську адресу. І всі отримали клонів у російській юрисдикції. Втім, засновники у всіх однакові - це кіпрські компанії, що належать структурам Лебедєва.

У 2010-2012 роках компанії російського мільярдера отримали іпотечні кредити в українському «Енергобанку». Як заставне майно були оформлені ресторанний комплекс «Кастель приморський», будівлі кліматопавільйону та сім апартаментів в Алушті. У 2015 році Нацбанк України ухвалив рішення про ліквідацію «Енергобанку» і цей процес продовжується й досі. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб продав активи банку, зокрема, 21 жовтня 2019 року уклав договір про відступлення прав вимоги за іпотечними кредитами з фінансовою компанією «Горизонт». Водночас, 21 жовтня 2019 року іпотекодержателем було зареєстроване київське ТОВ «Фінансова компанія «Юніко Фінанс», співзасновником і кінцевим бенефіціарним власником якого є Павло Малік - партнер Дмитра Мурахвера, що мешкає у Відні.

Наразі невідомо, як куплені «Горизонтом» права вимоги перейшли до компанії «Юніко Фінанс» Маліка. Однак саме російське підприємство його партнера Мурахвера «Инвест Фактор» позивається до компаній-двійників, які контролюють готельний бізнес Лебедєва в Алушті, у так званому «Арбітражному суді Криму». «Инвест Фактор» зареєстрований у Краснодарі та через сімферопольське «СДК Крым» належить загадковому Мурахверу.

27 лютого 2020 року «Арбітражний суд» у Криму арештував нерухомість відповідачів в рамках забезпечення позову. Їм заборонено відчужувати та розпоряджатися майном. Отже, зареєстрована в Україні компанія скуповує права вимоги за кредитними договорами кримських компаній. Потім в місцевих окупаційних судах Криму вже російські факторингові компанії позиваються до російських двійників кримських підприємств, зареєстрованих за російським законодавством.

Про таку схему спроби заволодіння активами Центр журналістських розслідувань розповідав у розслідуванні «Пірати піщаних кар’єрів». Київська фінансова компанія того ж Дмитра Мурахвера отримала права вимоги на майно підприємств, що володіють суднами «Печора» та «Трофа». Ці судна стали знаряддями вчинення злочину, який тривав з 2008 року - хижацького видобутку морського піску на родовищі «Бакальська банка», у заповіднику «Лебедині острови» Чорного моря.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine