Оккупанты под видом «национализации бесхозяйного имущества» отжали уже десятки тысяч объектов на оккупированных территориях. К примеру, в Запорожской области только в обнародованных захватчиками документах мы насчитали: 1200 квартир и домов, почти 500 земельных участков, 250 гостиниц и т.д.
Експропріація торкнулась бізнесу і агропромислового комплексу, повідомляє Центр журналістських розслідувань.
До вже згаданого нещодавно переліку безхазяйного майна від 3 листопада 2023 р., крім житла, потрапили сім великих фермерських господарств на ТОТ Запорізької області, зокрема, компанія «Лендфорт Азов» з Новопетрівки Бердянського району, яка є частиною агрохолдингу бізнесменів Віталія Коверника та Віталія Боговіна.
Боговін де-юре вийшов зі складу засновників, коли 2020-го року обійняв посаду голови Запорізької облдержадміністрації. На сьогодні Боговін є чинним депутатом обласної ради від Слуги народу.
За інформацією ЦЖР, напочатку повномасштабного вторгнення Боговін втік з України до Греції, де має елітну нерухомість.
Окрім “Лендфорт Азов”, росіяни експропріювали інші агрофірми Коверника-Боговіна в Більмацькому та Чернігівському р-нах. Це “Алоіс-Агро”, “Вишневате” та “Прогрес”.
Керувати всіма підприємствами ще в червні 2023 р. окупанти призначили колаборанта з Бердянська Олексія Сергійовича Савченка. Про цього зрадника ЦЖР вже розповідав. Савченко з перших днів окупації пішов прислужувати росіянам, за що отримав контроль над хлібокомбінатом, підприємствами “Азовкабель” і “БЕРТІ”, компанією, яку він “віджав” у власних батьків.
Тепер, як бачимо, колаборант став ще й аграрієм, відтак має пряме відношення до ще одного воєнного злочину – крадіжки та вивозу українського збіжжя.
Цікаво, що серед засновників незаконно привласнених фермерських господарств у російському реєстрі значиться закрите акціонерне товариство «БЕРТИ РАББЕР» з Литви, тобто, країни Євросоюзу. Фірма прописана у Вільнюсі, а директором у реєстрі вказаний колабрант Олексій Савченко.
Проте, існує ймовірність, що експропріацію аграрних підприємств імітували. Тобто, господарства можуть працювати, а прибутки ділять між собою законні власники та окупанти. Центр журналістських розслідувань розповідав про фірму “Войніков і Ко” – одного з найбільших аграріїв Бердянського р-ну.
Влітку СБУ затримала власника Володимира Войнікова. За даними слідства, після переїзду до столиці власник агробізнесу налагодив дистанційне керування власними компаніями на тимчасово окупованій частині України. Для цього залишив у Бердянську свого компаньйона, який здійснює фактичне управління сільгосппідприємствами. Для «безперешкодного» ведення бізнесу фігуранти «перереєстрували» його за російським законодавством і погодились сплачувати «податки» до бюджету HA
Детальніше про інший «віджатий» бізнес, а також історії людей, в чиїх квартирах та будинках оселилися солдати російської армії, про заміновані села Запорізької області дивіться у новому блозі ЦЖР.