Колаборант з Бердянська очолив агробізнес депутата-втікача на окупованому півдні України

Південь

Окупанти під виглядом «націоналізації безхазяйного майна» віджали вже десятки тисяч об’єктів на окупованих територіях. Наприклад, у Запорізькій області тільки в оприлюднених загарбниками документах ми нарахували: 1200 квартир і будинків, майже 500 земельних ділянок, 250 готелів тощо. 

Експропріація торкнулась бізнесу і агропромислового комплексу, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Фермерське господарство ООО “Лендфорт Азов” на околиці с.Новопетрівка (~10 км на схід від Бердянська). Джерело фото: Google. Колаж: investigator.org.ua

До вже згаданого нещодавно переліку безхазяйного майна від 3 листопада 2023 р., крім житла, потрапили сім великих фермерських господарств на ТОТ Запорізької області, зокрема, компанія  «Лендфорт Азов» з Новопетрівки Бердянського району, яка є частиною агрохолдингу бізнесменів Віталія Коверника та Віталія Боговіна. 

Віталій Боговін (ліворуч) та Віиталій Коверник (праворуч). 2021 р. Джерело фото: Latifundist.com. Колаж  investigator.org.ua

Боговін де-юре вийшов зі складу засновників, коли 2020-го року обійняв посаду голови Запорізької облдержадміністрації. На сьогодні Боговін є чинним депутатом обласної ради від Слуги народу. 

За інформацією ЦЖР, напочатку повномасштабного вторгнення Боговін втік з України до Греції, де має елітну нерухомість. 

Окрім “Лендфорт Азов”, росіяни експропріювали інші агрофірми Коверника-Боговіна в Більмацькому та Чернігівському р-нах. Це “Алоіс-Агро”, “Вишневате” та “Прогрес”.

Керувати всіма підприємствами ще в червні 2023 р. окупанти призначили колаборанта з Бердянська Олексія Сергійовича Савченка. Про цього зрадника ЦЖР вже  розповідав. Савченко з перших днів окупації пішов прислужувати росіянам, за що отримав контроль над хлібокомбінатом, підприємствами “Азовкабель” і “БЕРТІ”, компанією, яку він “віджав” у власних батьків. 

Алєксей Савченко і Катерина Денисенко(донька покійного власника завода “Азовкабель Валерія Денисенко”), фото з Facebook

Алєксей Савченко і Катерина Денисенко(донька покійного власника завода Азовкабель Валерія Денисенко), фото з Facebook

Тепер, як бачимо, колаборант став ще й аграрієм, відтак має пряме відношення до ще одного воєнного злочину – крадіжки та вивозу українського збіжжя.

Цікаво, що серед засновників незаконно привласнених  фермерських господарств у російському реєстрі значиться закрите акціонерне товариство “БЕРТИ РАББЕР” з Литви, тобто, країни Євросоюзу. Фірма прописана у Вільнюсі, а директором у реєстрі вказаний колабрант Олексій Савченко.

Дані ЗАТ “БЕРТИ РАББЕР” на литовському сайті та директор фірми Олексій Савченко. Колаж  investigator.org.ua

Проте, існує ймовірність, що експропріацію аграрних підприємств імітували. Тобто, господарства можуть працювати, а прибутки ділять між собою законні власники та окупанти. Центр журналістських розслідувань розповідав про фірму “Войніков і Ко”  – одного з найбільших аграріїв Бердянського р-ну.

Володимир Войніков з орденом від Запорізької ОДА. 26.11.2021 р. Джерело фото: Facebook

Влітку СБУ затримала власника Володимира Войнікова. За даними слідства, після переїзду до столиці власник агробізнесу налагодив дистанційне керування власними компаніями на тимчасово окупованій частині України. Для цього залишив у Бердянську свого компаньйона, який здійснює фактичне управління сільгосппідприємствами. Для «безперешкодного» ведення бізнесу фігуранти «перереєстрували» його за російським законодавством і погодились сплачувати «податки» до бюджету HA

Детальніше про інший «віджатий» бізнес, а також історії людей, в чиїх квартирах та будинках оселилися солдати російської армії, про заміновані села Запорізької області дивіться у новому блозі ЦЖР.