Секторальні санкції ЄС і США ввели жорсткі обмеження в фінансово-банківському секторі: на окупованому півострові немає не тільки західних банків – всі російські банки, що працюють в Криму, потрапили під санкції.
«Кримські санкції» Євросоюзу забороняють громадянам країн ЄС інвестувати в Крим або Севастополь. Це означає, що ні європейці, ні розташовані в країнах ЄС компанії не можуть купувати нерухомість і підприємства на півострові, фінансувати кримські компанії або надавати пов'язані з цим послуги.
Контроль за дотриманням санкцій і застосування їх до порушників в ЄС і США організовані по-різному. Країни-члени Євросоюзу діють відповідно до національного законодавства.
У США цю функцію виконує структурний підрозділ міністерства фінансів – Офіс з контролю за іноземними активами (The Office of Foreign Assets Control – OFAC). Офіс ретельно стежить за фігурантами санкцій і карає банки за проведення операцій в їхніх інтересах.
Нещодавні приклади. У вересні 2020 року Мінфін США
оштрафував Deutsche Bank Trust Company Americas – американську «дочку» Deutsche Bank на 583 тис. доларів за два порушення «кримських санкцій». А саме: $ 425 тис. банк заплатить за те, що провів серію переказів на рахунки Крайінвестбанка, який потрапив під санкції США за роботу в Криму, а ще 157,5 тисяч – за те, що обробив платіж на закупівлю нафтопродуктів, «що включав майновий інтерес «нафтотрейдера IPP Oil Products, пов'язаного з подсанкціонним Геннадієм Тимченком.
Інтернет-компанія
Amazon Inc. заплатила штраф за порушення санкцій США, в тому числі за продаж товарів жителям окупованого півострова. Спочатку сума штрафу становила мільйон доларів, але оскільки компанія сама повідомила про порушення, а його причиною була некоректна робота скринінгової системи (пропускала неправильно написану назву – Krimea замість Crimea), Amazon відбулася всього лише $ 134,5 тис.
Отже, подивимося, як же спрацювали «кримські санкції» у фінансовому секторі безпосередньо на території окупованих АР Крим та Севастополя. Що собою являє банківська система двох «суб'єктів федерації»? Чи забезпечила Росія цивільному населенню півострова такий самий доступ до банківських послуг, який мають громадяни РФ на «материку»?