Скифское золото должно быть передано Украине – Апелляционный суд Амстердама

News
Экспонаты из коллекции «крымского золота скифов» в Амстердаме Фото: EPA/UPG

Фото: EPA/UPG[/caption]

«Слід припустити, що за даних обставин – з метою охорони своєї культурної спадщини та попри надане музеям право оперативного управління – державі Україна було дозволено вжити такий тимчасовий захід. Це стосується забезпечення важливих суспільних інтересів, і ця справа тісно пов’язана з державою Україна. Норми втручаються в приватно-правові відносини, але це через важливі культурні інтереси, які переважають інтереси Кримських музеїв», – зазначається на сайті суду.

Рішення суду Апеляційного суду Амстердама передбачає для сторін можливість подати касаційну скаргу до Верховного суду Нідерландів. 

Заступник керівника робочої групи з міжнародно-правових питань при постпредстві Криму при президенті Росії Олександр Молохов вже заявив, що апеляцію до Верховного суду Нідерландів на рішення суду Амстердама про «скіфське золото» буде подано найближчим часом, передає російське агентство ТАСС.

«Я думаю, що найближчим часом буде подано касаційну скаргу до Верховного суду Нідерландів для того, щоб призупинити виконання цього рішення <…> Якби безпосередньо я займався цим питанням, ми подали б скаргу вже завтра. Працює команда голландських юристів», – повідомив Молохов.

Нагадаємо:

  • 14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама, розглянувши позов держави Україна до Музею Алларда Пірсона, вирішив повернути скіфське золото Україні. Рішення було винесено на основі конвенції ЮНЕСКО, згідно з якою художні цінності повинні бути повернуті суверенній державі, що надала їх для тимчасової експозиції. В даному випадку це – Україна.
  • 17 січня 2017 року стало відомо, що музеї окупованого Криму почали процес оскарження в Нідерландах рішення Окружного суду Амстердама про повернення колекції скіфського золота Україні.
  • 16 липня 2019 року Апеляційний суд Амстердама відклав рішення по скіфському золоту на 6-9 місяців, оскільки потребує додаткової інформації від сторін.
  • Предметом спору в суді була колекція з 565 музейних предметів наданих «Центральним музеєм Тавриди», «Керченською історико-культурним заповідником», Національним заповідником «Херсонес Таврійський» і «Бахчисарайським історико-культурним заповідником» для експонування в Музеї Алларда Пірсона в період з 6 лютого до 28 травня 2014 року. Конфлікт навколо експонатів виставки «Крим – золотий острів у Чорному морі» (так зване скіфське золото) виник через окупацію Криму Росією, яка сталася, коли експонати знаходилися в Амстердамі.