До февраля музеи оккупированного Крыма планируют подать кассационную жалобу по делу о «скифском золоте»

News
Экспонаты из коллекции «крымского золота скифов» в Амстердаме Фото: EPA/UPG

Фото: EPA/UPG[/caption]

Нідерландські адвокати, які представляють інтереси України у справі про приналежність колекції «скіфського золота» вірять, що Україна також переможе у Верховному суді Нідерландів.

Про це в інтерв’ю кореспонденту «Укрінформу» сказали нідерландські адвокати, які представляють інтереси України у справі про «скіфське золото» Герт-Ян ван ден Берг і Маартен Сандерс.

«І Окружний суд Амстердама, й Апеляційний суд підтвердили, що експонати є національною культурною спадщиною України. Закон України про музеї, а також міжнародне право повністю підтримують позицію України. Ми вважаємо, що кримським музеям буде досить складно обійти ці аргументи, і тому ми віримо, що Україна також переможе на рівні Верховного суду», — зазначив Герт-Ян ван ден Берг.

Колекція «скіфського золота» залишається у Нідерландах до остаточного рішення Верховного суду.

26 жовтня 2021 року Апеляційний суд Амстердама виніс рішення, що експонати з музеїв Криму, відомі під умовною назвою «скіфське золото», Музей Алларда Пірсона має передати Україні до стабілізації ситуації в Криму.

Апеляційний суд Амстердама зазначив, що «скіфське золото» є частиною культурної спадщини України і належать до публічної частини Музейного фонду Держави Україна.

У 2013 році чотири кримських музеї направили в Нідерланди виставку «Крим — золотий острів у Чорному морі». Після початку окупації Криму у 2014 році виник конфлікт щодо того, кому повертати колекцію.

Нагадаємо:

  • 14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама, розглянувши позов держави Україна до Музею Алларда Пірсона, вирішив повернути скіфське золото Україні. Рішення було винесено на основі конвенції ЮНЕСКО, згідно з якою художні цінності повинні бути повернуті суверенній державі, що надала їх для тимчасової експозиції. В даному випадку це – Україна.
  • 17 січня 2017 року стало відомо, що музеї окупованого Криму почали процес оскарження в Нідерландах рішення Окружного суду Амстердама про повернення колекції скіфського золота Україні.
  • 16 липня 2019 року Апеляційний суд Амстердама відклав рішення по скіфському золоту на 6-9 місяців, оскільки потребує додаткової інформації від сторін.
  • Предметом спору в суді була колекція з 565 музейних предметів наданих «Центральним музеєм Тавриди», «Керченською історико-культурним заповідником», Національним заповідником «Херсонес Таврійський» і «Бахчисарайським історико-культурним заповідником» для експонування в Музеї Алларда Пірсона в період з 6 лютого до 28 травня 2014 року. Конфлікт навколо експонатів виставки «Крим – золотий острів у Чорному морі» (так зване скіфське золото) виник через окупацію Криму Росією, яка сталася, коли експонати знаходилися в Амстердамі.