Скіфське золото має бути передано Україні – Апеляційний суд Амстердама

Новини
Експонати з колекції «кримського золота скіфів» в Амстердамі Фото: EPA/UPG

Експонати з музеїв Криму, відомі під умовною назвою «скіфське золото», Музей Алларда Пірсона має передати Україні до стабілізації ситуації в Криму – таке рішення виніс Апеляційний суд Амстердама 26 жовтня 2021 року.

Про це повідомляє сайт Апеляційного суду Амстердама.

Археологічний Музей Алларда Пірсона (Амстердам) має передати «так звані кримські скарби» державі Україна. Так вирішив 26 жовтня 2021 року Апеляційний суд Амстердама за результатами розгляду апеляції, яка була подана окупаційними адміністраціями кримських музеїв на рішення Окружного суду Амстердама від 14 грудня 2016 року, який також виніс рішення про передачу «скіфського золота» Україні. 

Рішення Окружного суду Амстердама про передачу «скіфського золота» Україні грунтувалося на Законі про спадщину. Апеляційний суд Амстердама вирішив, що Закон про спадщину не може бути застосований щодо прав України на «скіфське золото». На думку суду, для рішення про те, кому мають бути передані «кримські скарби», питання права власності на ці експонати не є важливим. 

Експонати з колекції «кримського золота скіфів» в Амстердамі Фото: EPA/UPG

Натомість, Апеляційний суд Амстердама зазначив, що «скіфське золото» є частиною культурної спадщини України і належать до публічної частини Музейного фонду Держави Україна.

«Культурний інтерес у збереженні музейних експонатів необхідно розглядати як важливий суспільний інтерес держави Україна. Держава Україна захистила цей інтерес, запровадивши у 1995 році Закон про музеї, який передбачає охоронний режим. Закон про музеї також має на меті не допустити потрапляння подібних музейних експонатів за межі сфери впливу Держави Україна, навіть якщо музейні експонати продовжують існувати та залишаються непошкодженими. Небезпека цього зараз існує», – сказано на сайті суду. 

Крім того, на користь України зіграв і наказ міністра культури про передачу музейних експонатів до Державного історичного музею України в Києві в якості тимчасового заходу – до стабілізації ситуації в Криму.

Експонати з колекції «кримського золота скіфів» в Амстердамі Фото: EPA/UPG

«Слід припустити, що за даних обставин – з метою охорони своєї культурної спадщини та попри надане музеям право оперативного управління – державі Україна було дозволено вжити такий тимчасовий захід. Це стосується забезпечення важливих суспільних інтересів, і ця справа тісно пов’язана з державою Україна. Норми втручаються в приватно-правові відносини, але це через важливі культурні інтереси, які переважають інтереси Кримських музеїв», – зазначається на сайті суду.

Рішення суду Апеляційного суду Амстердама передбачає для сторін можливість подати касаційну скаргу до Верховного суду Нідерландів. 

Заступник керівника робочої групи з міжнародно-правових питань при «постпредстві Криму при президенті Росії» Олександр Молохов вже заявив, що апеляцію до Верховного суду Нідерландів на рішення суду Амстердама про «скіфське золото» буде подано найближчим часом, передає російське агентство ТАСС.

«Я думаю, що найближчим часом буде подано касаційну скаргу до Верховного суду Нідерландів для того, щоб призупинити виконання цього рішення <…> Якби безпосередньо я займався цим питанням, ми подали б скаргу вже завтра. Працює команда голландських юристів», – повідомив Молохов.

Як повідомлялося, 22 квітня 2021 року в Апеляційному суді Амстердама відбулися слухання по суті у справі про приналежність скіфського золота.

11 траня 2021 року Апеляційний суд Амстердама повыдомив, що планує винести рішення у справі про приналежність скіфського золота 14 вересня 2021 року. 3 вересня Апеляційний суд переніс дату оголошення рішення у справі про приналежність скіфського золота з 14 вересня на 26 жовтня.

Нагадаємо:

  • 14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама, розглянувши позов держави Україна до Музею Алларда Пірсона, вирішив повернути скіфське золото Україні. Рішення було винесено на основі конвенції ЮНЕСКО, згідно з якою художні цінності повинні бути повернуті суверенній державі, що надала їх для тимчасової експозиції. В даному випадку це – Україна.
  • 17 січня 2017 року стало відомо, що музеї окупованого Криму почали процес оскарження в Нідерландах рішення Окружного суду Амстердама про повернення колекції скіфського золота Україні.
  • 16 липня 2019 року Апеляційний суд Амстердама відклав рішення по скіфському золоту на 6-9 місяців, оскільки потребує додаткової інформації від сторін.
  • Предметом спору в суді була колекція з 565 музейних предметів наданих «Центральним музеєм Тавриди», «Керченською історико-культурним заповідником», Національним заповідником «Херсонес Таврійський» і «Бахчисарайським історико-культурним заповідником» для експонування в Музеї Алларда Пірсона в період з 6 лютого до 28 травня 2014 року. Конфлікт навколо експонатів виставки «Крим – золотий острів у Чорному морі» (так зване скіфське золото) виник через окупацію Криму Росією, яка сталася, коли експонати знаходилися в Амстердамі.