Синод Православної церкви України (ПЦУ) затвердив формат святкування Великодня та проведення святкових служб в умовах карантину. Щоб не створювати умов для поширення коронавірусу, цього року ПЦУ відмовилася від спільного освячення великодніх страв у храмах, а поминальні служби на кладовищах перенесла на 6 червня.
Відповідне рішення Синод ухвалив 9 квітня, повідомляє пресслужба ПЦУ.
Згідно з цим рішенням, освячення верби і великодніх страв у храмах і на прихрамовій території не проводитимуться, щоб не допускати скупчення людей. У той же час, у позаслужбовий час священики не відмовлятимуть вірним, які приходитимуть до храму в індивідуальному порядку, у відправленні їхніх релігійних потреб.
У малих населених пунктах і в місцевостях з переважно індивідуальною забудовою священики зможуть освячувати великодні страви не в храмах, а на вулиці біля будинку або у дворі «із дотриманням соціальної дистанції».
Крім того, ПЦУ протягом днів Страсної седмиці проведе завчасне освячення великодніх страв у місцях їх виробництва і продажу. Освячені паски мають бути забезпечені письмовим повідомленням, що їх уже освятив православний священик.
«У разі, якщо миряни не мали можливості в один з перерахованих способів отримати благословення верби, великодніх страв – дозволити мирянам у день свята після прочитання відповідних молитов про благословення в храмах, окропити їх святою водою, адже вона освячується «щоб усі, що черпають і споживають, мали її на очищення душ і тілес, на зцілення пристрастей, на освячення домів, і на всяку користь більшу», – йдеться в рішенні Синоду ПЦУ.
Відвідування священиками і мирянами кладовищ у поминальні дні після Великодня ПЦУ перенесла на Троїцьку батьківську поминальну суботу, 6 червня.
Перед Великоднем священики української церкви під час проповідей і виступів у ЗМІ звертатимуться до вірних, щоб ті забезпечили своїх старших родичів освяченими великодніми продуктами для святкового столу.
- 12 березня, після оголошення всеукраїнського карантину, Православна церква України рекомендувала вірним не цілувати ікони й хрести в храмах, замінивши поцілунки поклонами. Священиків зобов’язали використовувати одноразовий посуд під час причастя, а також організувати дезінфекцію храмів.
- 24 березня Священний Синод ПЦУ дозволив священикам проводити служби без парафіян і закликав віруючих брати участь у церковній службі дистанційно за допомогою засобів зв’язку.
- З 27 березня і до завершення карантину по п’ятницях, суботах і неділях телеканали Суспільного мовлення транслюють богослужіння та обрядові заходи головних церков і релігійних організацій України.