Найбільшими закупівлями цього тижня стали тендери у Харкові на електроенергію для метрополітену на 1,11 млрд грн. На два тендери прийшла лише одна фірма ТОВ «Ел-енерго». Власниками цієї фірми є Олександр Хандрига та режисер і сценарист серіалу «Слуга народу» Олексій Кірющенко.
Про це пишуть «Наші гроші» з посиланням на дані в системі «Прозорро».
Олексій Кірющенко народився в Україні, довго жив і працював в РФ. В Україні, зокрема, співпрацював з проектами студії «Квартал 95» – серіали «Свати», «Папік», «Слуга народу». Після перемоги на виборах президента Володимира Зеленського у 2019-му Кірющенко долучався до розробки концепції на той момент нового телеканалу для окупованих територій «Дім», був членом наглядової ради Українського культурного фонду, і, за даними журналістів, входив до складу комісії, що обирала кінопроекти для державного фінансування. За даними «Bihus.info», у вересні 2023-го разом з продюсером Артемом Колюбаєвим (колишній бізнес-партнер з кіновиробництва колишнього голови Офісу президента Андрія Єрмака) став співвласником компанії-виробника БПЛА «Culver».

Режисер Олексій Кірющенко.
В харківських контрактах визначено, що «Ел-енерго» на поставках метрополітену зароблятиме по 28 копійок на кожній кіловат*годині незалежно від ринкової ціни електроенергії та інших тарифів. По двом контрактам у 2026 році передбачена поставка 84 млн кВт*год. Відтак прибуток фірми у разі повного виконання замовлень складе майже 24 млн грн (без ПДВ).

«Ел-енерго» почало брати участь у публічних закупівлях у 2023 році, і відтоді отримала підряди на 3,96 млрд грн. Найбільшими були замовлення «Дніпроводоканалу» на 1,65 млрд грн. Другими йдуть замовлення для «Харківського метрополітену» на 1,11 млрд грн.

В харківських контрактах від 18 березня вказано, що вони фінансуються Європейським банком розвитку та реконструкції. На наступний день були укладені додаткові угоди, в яких джерелом фінансування були визначені кошти бюджету Харкова та власних коштів метрополітену.
Попередні контракти на електроенергію для Харківського метрополітену у грудні 2025 року були укладені з іншими фірмами. В них передбачався ще більший дохід постачальників. Торгівельна надбавка тоді складала 42 і 50 копійок на кВт*год, що майже вдвічі більше від 28 коп для «Ел-енерго».
Запорізьке комунальне підприємство міського електротранспорту «Запоріжелектротранс» замовило електроенергію з надбавкою 32 коп.
Однак це ще не дорого порівняно з закупівлею електроенергії державною установою «Українські гідромеліоративні системи» для її об’єктів у Полтавській області на 101 млн грн. Тут маржа постачальника ТОВ «Укргазтрейдинг» склала 1,89 гривень на кожній кіловат*годині. Загалом передбачалась поставка 6,6 млн кіловатгодин, відтак заробіток фірми Віктора Денисовича може перевищити 12 млн грн.

ДУ «Українські гідромеліоративні системи» очолює Андрій Мишкін, відповідальним за цю закупівлю був Ігор Жак.
Нагадаємо:
- У грудні 2025 року видання Bihus.Info сообщало, что компанія «Ел-енерго» режисера серіалу «Слуга народу» Олексія Кірющенка, якого президент Володимир Зеленський називав своїм другом, у 2024 році вийшла на понад 866 млн грн річного обороту. Фірма продає електроенергію і співпрацює з компаніями з орбіти одного з лідерів ОПЗЖ Юрія Бойка.
