У Криму РФ відбирає квартири у українських військових, які виїхали на материк – правозахисник

В окупованому Криму Росія в порушення міжнародного гуманітарного права незаконно відбирає квартири українських військовослужбовців, які передислокувались на материкову Україну, і заселяє в них російських силовиків.

Українські військові охороняють свою частину в с.Перевальне, оточену військовими РФ. Крим, 3 березня 2014 року Фото: EPA

Про це на прес-конференції в Києві повідомив юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Тимочко, передає Центр журналістських розслідувань з посиланням на агентство УНІАН.

Він зазначив, що починаючи з осені 2014 року в окупованому Криму почали створювати так звані «житлові комісії», в які входять представники так званих «правоохоронних органів Республіки Крим» і представники Міноборони РФ. Такі комісії, разом з колишніми працівниками квартирно-експлуатаційних частин, що перейшли на сторону Росії, почали відстежувати майно українських військовослужбовців, яке належало їм на праві користування або на праві приватної власності.

«Ці квартири раніше, до окупації, видавалися на підставі ордерів або передавалися у власність на підставі відповідних свідоцтв. І українські військові, і члени їх сімей на законних підставах володіли цим майном», – пояснив Тимочко.

Однак, підкреслив він, почали фіксуватися факти експропріації, тобто незаконного вилучення нерухомості. Це супроводжувалося тим, що російські військовослужбовці спільно з представниками «правоохоронних органів» вривалися в житло українських військових, замінювали замки на дверях і заселяли туди нових осіб.

«І цими новими обличчями виявляються представники Російської Федерації. А саме представники російської армії. Це офіцери, як правило, ФСБ Російської Федерації», – зазначив Тимочко і додав, що один з таких випадків стався в кінці червня.

Він навів приклади і зачитав показання українських військовослужбовців щодо незаконного вилучення у них квартир, зокрема, в Сімферополі, Севастополі та Феодосії.

«Такі випадки були і в інших містах. На сьогоднішній день Українською Гельсінською спілкою спільно з Регіональним центром з прав людини проведено моніторинг таких ситуацій, і тепер нам відомо близько 10 випадків незаконної експропріації майна», – сказав Тимочко.

Крім того, додав він, ще 15 сімей військовослужбовців повідомили про те, що до сьогоднішнього дня їм надходять погрози з приводу того, що вони змушені виселитися і звільнити житло, оскільки «окупаційною владою Криму воно сприймається як майно Російської Федерації, як майно міністерства оборони Росії».

Тимочко зазначив, що правозахисники не залишать ці дії безкарними і стежитимуть, щоб відповідна інформація надходила не тільки в правоохоронні органи України, а й в міжнародні інстанції. Зокрема, в Міжнародний кримінальний суд і Європейський суд з прав людини.

Він також закликав уряд і міністерство оборони України забезпечити службовим житлом українських військовослужбовців і членів їх сімей на підконтрольній Україні території.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine