Військова прокуратура вважає вторгнення військ РФ головною причиною Іловайскої трагедії

Донбас

Згідно з результатами розслідування обставин Іловайскої трагедії, в результаті якої в серпні 2104 року на Донбасі 366 українських військових загинули, 429 були поранені і 300 потрапили в полон, її головною причиною стало пряме вторгнення російських військ на територію України.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань, з посиланням на інформацію прес-служби Головної військової прокуратури, яка продовжує досудове розслідування за фактом ведення РФ агресивної війни проти України.

«Згідно висновків експертів та комплексу інших здобутих доказів, єдиним фактором, який знаходиться у безпосередньому причинно-наслідковому зв’язку з Іловайською трагедією, є військова агресія Збройних Сил Російської Федерації у вигляді прямого вторгнення на територію України та подальше вчинення військовими країни-агресора воєнних злочинів», – зазначили у відомстві, вказавши, що в ході розслідування були проведені дві комплексні судові військові експертизи, до яких залучили 31 досвідченого експерта і спеціаліста військової сфери.

По інформації військової прокуратурі, в серпні 2014 року, враховуючи суттєві успіхи сил АТО, з метою запобігання знищенню терористичних сил у третій декаді серпня 2014 року керівництвом ЗС РФ було організовано вторгнення регулярних підрозділів на територію Донецької області з одночасним артилерійським обстрілом позицій ЗСУ з російської території.

Найбільш масштабне вторгнення відбулося в ніч з 23 на 24 серпня 2014 року. Сили вторгнення ЗС РФ складалися з дев’яти батальонно-тактичних груп: 3500 осіб особового складу, до 60 танків, до 320 БМД (БМП), до 60 гармат, до 45 мінометів, 5 ПТРК. На російській військовій техніці були завчасно зняті або замасковані тактичні позначки і нанесені розпізнавальні знаки українських підрозділів.

Внаслідок раптового вторгнення російських регулярних військ і їх настапу в напрямку Іловайська, батальйони МВС України «Дніпро-1», «Миротворець», «Світязь», «Херсон», «Івано-Франківськ», Нацгвардії – «Донбас» і сили сектору «Б» потрапили в оточення значно переважаючих сил.

Враховуючи критичність ситуації, командування сил АТО вдалося до переговорів з представниками Генштабу ЗС РФ про надання гарантій безпечних гуманітарних коридорів для виходу українських бійців з оточення (переговори також велися на рівні керівництва сектора «Б» і підрозділів ЗС РФ). За підсумками переговорів російська сторона надала гарантії безпечного виходу українських військовослужбовців з оточення в небойовому порядку за заздалегідь узгодженими маршрутами.

Додатковою гарантією безпечного виходу повинні були стати три захоплених у полон російських десантники, яких за підсумками переговорів було вирішено передати російській стороні.

«29 серпня 2014 року за безпосередньою вказівкою та наказом командування Генерального штабу ЗС РФ російські військовослужбовці впритул розстріляли з важкого озброєння колони українських військових, разом із трьома полоненими російськими десантниками. За вказаних обставин вчинено віроломне вбивство 366 українських воїнів, 429 – отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 – потрапили у полон, Збройні Сили України понесли значні втрати озброєння і військової техніки на суму майже 300 млн грн.», – йдеться в доповіді ГПУ.

Фото: EPA

У відомстві зазначили, що дослідження обставин Іловайскої трагедії, в цілому, завершено. Водночас кінцеве процесуальне рішення у кримінальному провадженні буде прийнято після забезпечення виконання вимог ст. 2 Кримінального процесуального кодексу України щодо повного та неупередженого розслідування (завершення всебічних допитів кожного українського військовослужбовця з відомих їм обставин Іловайської трагедії, а також вчинення підрозділами ЗС РФ воєнних злочинів – віроломного вбивства українських військових під час їх виходу з оточення, ненадання медичної допомоги пораненим і залишення їх у безпорадному стані, розстрілів полонених, жорстокого поводження з ними тощо), а також притягнення до кримінальної відповідальності всіх винних осіб.

Нагадаємо, в кінці серпня 2014 року під Іловайськом російсько-терористичні війська оточили добровольчі батальйони, підрозділи МВС і ЗСУ. В ході боїв втрати особового складу українських Збройних сил, Національної гвардії, МВС становили 366 загиблих, 429 поранених. Крім того, 128 потрапили в полон, 158 вважаються до цього часу зниклими без вести.

Згідно з попередніми висновками тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з розслідування обставин трагедії під Іловайськом, до трагічних подій привели помилкові кадрові призначення в силовому блоці, неадекватні дії міністра оборони Валерія Гелетея і начальника Генштабу Віктора Муженко напередодні, а також те, що президент не ініціював введення воєнного стану. «В основі причин, які привели до Іловайскої трагедії, лежать фундаментальні проблеми у організації оборони країни», – вказувалося тексті документа.

26 серпня 2015 року голова тимчасової слідчої комісії з розслідування Іловайскої трагедії в попередньому скликанні Верховної Ради Андрій Сенченко повідомив, що загальна кількість втрат української армії і добровольчих батальйонів в результаті Іловайской трагедії, за даними комісії, може становити до тисячі чоловік. Але дані не остаточні, оскільки Міноборони замовчувало епізод спроби деблокування Іловаського котла силами підрозділів 51-ї бригади.