У порт Феодосії зайшло турецьке судно за вантажем соди з заводу Фірташа

Новини
Судно KAPTAN HASAN UZUN (раніше AZOV TRADER) Фото: marinetraffic.com

У порт Феодосії, закритий Україною разом з усіма портами окупованого Криму для міжнародного судноплавства, зайшов турецький суховантаж KAPTAN HASAN UZUN (прапор Того) за вантажем кальцинованої соди, виробленої на ПАТ «Кримський содовий завод», що належить українському олігарху Дмитру Фірташу.

Про це йдеться в розслідуванні видання PSB-NEWS, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Судно KAPTAN HASAN UZUN (ex-name AZOV TRADER, IMO: 8203622, MMSI: 671998000, Flag: TOGO) зайшло в закритий Україною порт Феодосія 22.02.2018. На причалі №1 порту для нього приготований вантаж, ми оцінюємо кількість запланованої до вивезення кальцинованої соди приблизно в 4500-5000 тонн. AIS порушника вимкнений, проте незаконний захід судна ми зафіксували», – пише видання.

Згідно з даними сайтів, які відстежують пересування суден в реальному часі, 18 лютого суховантаж пройшов протоку Босфор з півдня на північ, вказуючи напрямок на російський порт Кавказ. Однак, як видно з фотографій з веб-камери на набережній Феодосії, воно незаконно зайшло порт міста.

Фото: psb-news.org

Фото: psb-news.org

Як вказується в розслідуванні, суховантаж KAPTAN HASAN UZUN не вперше заходить в порти Криму. У січні 2018 року судно знаходилося на ремонті в порту Севастополь і стояло біля 229 причалу з вимкненим AIS. Однак портал ШіппінгЕксплорер зафіксував його, піймавши сигнал від порушника 29.01.2017. З Севастополя суховантаж вийшов в складі каравану суден, його супроводжував буксир «Леонтій Мартинович» (IMO: 7734727), який повинен був буксирувати судно до Стамбула.

Як встановило видання, судно раніше називалося AZOV TRADER і отримало нове ім’я KAPTAN HASAN UZUN лише 1 грудня 2017 року. Тоді ж змінився і його менеджмент. Судном оперує компанія ECA SHIP TRADE CO (IMO: 5911628), зареєстрована в Туреччині за адресою: Karaosman Is Merkezi, Burhan Sokak 21, Serifali Mah, Umraniye, 34775 Istanbul, Turkey, +90 216 574 2512, +90 216 574 2511.

Цій компанії також належить судно DENIZ (прапор Коморських островів), яке багаторазово незаконно заходило в порти Криму, а тепер стало непридатним.

«Виходить, власник втратив DENIZ, але не захотів припиняти свою піратську діяльність, купив інше старе судно AZOV TRADER, перейменував його в KAPTAN HASAN UZUN, відремонтував в Севастополі і тепер за допомогою нього продовжує грабувати окупований Крим», – пише видання.

Як вказується в розслідуванні, 22 лютого KAPTAN HASAN UZUN був перевірений в Феодосії окупаційної інспекцією, і складений нею акт підтверджує присутність судна на окупованій території Криму. Згідно з документом, капітаном суховантажу є громадянин Азербайджану Нахмад Абієв, який раніше був капітаном судна DENIZ.

Капітан судна KAPTAN HASAN UZUN Нахмад Абієв Фото: psb-news.org

Нагадаємо, в липні 2014 року Україна офіційно закрила порти окупованого Криму для міжнародного судноплавства. Крім того, в Кримінальний кодекс України внесена стаття 332-1 про порушення правил в’їзду на тимчасово окуповану територію України. Згідно з цим законодавчим актом, члени екіпажу судна, що прибувають на його борту в Крим, потрапляють під адміністративну та кримінальну відповідальність перед Україною за незаконне групове перетин кордону та порушення порядку в’їзду на окуповану територію.