Законопроект про держдопомогу заручникам і бранцям РФ несе в собі серйозні ризики – Скрипник

Законопроект «Про правовий статус і соціальні гарантії осіб, які незаконно позбавлені волі, заручники, або засуджені на тимчасово окупованих територіях України та за її межами» (№8205) несе у собі серйозні ризики та загрози, вважають правозахисники. Якщо документ буде ухваленпий, правовий статус українських політв'язнів в РФ і на окупованих територіях буде визначати СБУ, яка не зможе перевірити цю інформацію.

Ольга Скрипник, коордінаторка Кримської правозахисної групи Фото: investigator.org.ua

Про це повідомила керівник Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник в ефірі програми «Питання національної безпеки» (телепроект Центру журналістських розслідувань, Чорноморська ТРК).

«Процедура така: спочатку до СБУ звертаються родичі, поки людина перебуває в місцях несвободи. І СБУ буде якимось чином перевіряти інформацію на окупованій території або на території Російської Федерації. СБУ навіть в силу своїх повноважень нічого не може перевіряти на території РФ, я вже мовчу про те, що в нас взагалі війна. На окупованій території вони теж не можуть ніяк діяти. І там є важливий критерій, що це повинні бути недостовірні, неправомірні дії та фальсифіковані докази, тобто СБУ все це повинно довести», – розповіла Скрипник.

Вона підкреслила, що це не єдина проблема законопроекту. Згідно з документом, для того, щоб реалізувати свої пільги та право, людина має отримати посвідчення. А його можна отримати лише особисто – після звільнення. Відповідно, грошову допомогу політв’язень та його родина зможуть отримати, лише коли він вже буде звільнений.

«Для нас всіх важливо, щоб зараз наші люди відчували підтримку, щоб діти (політв’язнів – ред.) в Криму, яких вже понад 100, вже зараз отримували якусь підтримку від держави. А виходить, що вони її отримають лише тоді, коли люди звільняться. Дай боже, якщо їх звільнять через якісь політичні механізми і вони завтра будуть дома, але ж треба бути реалістами – люди вже сидять четвертий рік, і мають вироки по 12 та 14 років», – сказала правозахисниця.

Нагадаємо, 28 березня у Верховній Раді зареєстрували законопроект №8205 «Про правовий статус і соціальні гарантії осіб, які незаконно позбавлені волі, заручники, або засуджені на тимчасово окупованих територіях України та за її межами». Авторами документу виступили перший віце-спікер ВРУ Ірина Геращенко, нардепи від Радикальної партії Олег Ляшко і Юрій Шухевич, від БПП Ірина Луценко, від «Народного фронту» Максим Бурбак і позафракційний нардеп Андрій Білецький.

Правозахисники закликали народних депутатів доопрацювати текст законопроекту з урахуванням досвіду правозахисних організацій, міжнародних організацій та норм міжнародного гуманітарного права.

Раніше правозахисники наголошували, що депутати уникають голосування за законопроект про державну підтримку українських політв’язнів в Криму і Росії, який 13 липня 2017 року зареєстрував народний депутат Мустафа Джемілєв. Він був розглянутий профільним комітетом лише через вісім місяців, що є порушенням регламенту Верховної Ради, і був повернутий на доопрацювання.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine