У Раді зареєстровано законопроект про встановлення 24-мильної прилеглої зони України

У Верховній Раді зареєстровано проект закону N8361 «Про встановлення прилеглої зони України у 24 морські милі», в якій, згідно до Конвенції ООН з морського права 1982 року, прибережна держава може здійснювати контроль, необхідний для запобігання порушенням митних, фіскальних, імміграційних та санітарних правил.

Фото: zn.ua

Про це повідомила на своїй сторінці у Facebook одна з авторок законопроекту голова підкомітету з питань безпеки державних інформаційних систем комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Ірина Фриз, передає Центр журналістських розслідувань.

Вона зазначила, що можливість Україні встановити прилеглу зону у 24 морські милі дає ратифікація ще у червні 1999 року Верховною Радою Конвенції ООН з морського права 1982 року. Зокрема, стаття 33 (Розділ 4 Частини ІІ) Конвенції передбачає можливість створення прилеглої зони, в якій прибережні держави можуть здійснювати контроль, необхідний для запобігання порушенням митних, фіскальних, імміграційних та санітарних правил, а також для покарання за порушення зазначених правил. При цьому прибережні держави здійснюють відповідну юрисдикцію, мають права та обов’язки щодо таких об’єктів.

«Спроби встановлення прилеглої зони у 24 милі вже відбувалися у 2003 та 2007 роках, втім, на жаль, не були ухвалені парламентом. Сьогодні це завдання стало вкрай актуальним у зв’язку з окупацією Криму та зростанням небезпеки у Чорному морі», – написала Фриз.

Вона додала, що контроль, який може здійснюватися Україною у прилеглій зоні (як і у виключній (морській) економічній зоні України), потребує прийняття окремого законодавчого акту. Це пояснюється тим, що прилегла зона не є ані зоною суверенітету, ані зоною юрисдикції. Ця зона є тією ділянкою морського простору, де прибережна держава може здійснювати обмежений контроль для запобігання порушенням чи для покарання за порушення певних правил.

«Після анексії Криму та закриття портів півострову, російська окупаційна адміністрація здійснює незаконну економічну діяльність із залученням торгового флоту під російським прапором та прапорами третіх країн. Значно зросли обсяги контрабанди, що перевозиться Чорним морем. Внаслідок втрати контролю над Кримом, Україна втратила можливість ефективного контролю за судноплавством в межах морського простору, що згідно з міжнародним законодавством та законодавством України, дозволяє здійснювати затримання та догляд кораблів, що підозрюються у піратстві, здійсненні незаконного перевезення зброї, наркотичних препаратів, торгівлі людьми, контрабанді. На мапі Чорного моря з’явилися зони, що внаслідок відсутності відповідного законодавства, не дозволяють попереджати злочини, що в тому числі здійснюються через перевалку вантажів у морі, порушення державного кордону України, зокрема ворожою агентурою, розвідувально-диверсійними групами тощо», – пояснила народний депутат.

За її словами, відповідно до запропонованих у законопроекті норм Держприкордонслужба та ВМС України отримають право затримання та огляду кораблів у 24-мильній прилеглій зоні, що розширить можливості та ефективність боротьби з порушниками.

Крім того, вказала Фриз, законопроект також передбачає, що у прилеглій зоні усім суднам за виключенням катерно-корабельного складу ВМС України та ДПСУ забороняється відключення автоматичної ідентифікаційної системи, що ускладнить використання тіньових схем у морі, а також стане реальним запобіжником щодо здійснення незаконних заходів комерційними судами до закритих портів окупованого Криму.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine