Росія досі має право знаходитись у будь-якій точці Азовського моря – Бабін

Новини

Стрільби та навчання, через які Росія обмежила судноплавство в Азовському морі, є  демонстративною ескалацією російської агресії проти України, загрозою торгівельному мореплавству та рибальству. Цьому сприяють і досі чинні угоди України з РФ.

Про це Борис Бабін, постійний представник президента України в АРК повідомив в ефірі програми «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська) .

«Це не просто стрільби та навчання. Такого на Азовському морі не було з 1991-го року. Ми маємо факт цинічної демонстративної ескалації російської агресії, яка зв’язує між собою Крим та Донбас не лише юридично, але й географічно. Я не можу казати деталі про те, що відбувається на Азові, але це не фейкові заяви, вони реально супроводжуються діями мілітарного характеру з боку російської збройної машини», – сказав Бабін.

За його словами, дії Росії загрожують як торгівельному мореплавству, яке вже зазнало обмежень через фактичне перекриття Керченської протоки, так і рибальству. Представник президента в АРК нагадав, що останнє затримання українських рибалок росіянами відбулося у безпосередній близькості до Бердянська.

Бабін звернув увагу на те, що дії Росії зумовлені зокрема угодою 1993 року, за якою судна РФ мають право знаходитись у будь-якій точці Азовського моря, включно з затокою Сиваш.

«За цими угодами, Росія має спеціальні судна зі спеціальним дослідницьким обладнанням, яке може знаходитися в будь-якій точці Азову, наприклад, у сотні метрів від порту Бердянськ чи Генічеськ. Це є серйозною безпековою проблемою», – акцентував представник президента в АРК.

Представник президента в АРК Борис Бабін Фото: investigator.org.ua

За його словами, Україна досі продовжує укладати з Росією щорічні угоди щодо квот вилову риби в Азовському морі.

«Щороку збирається комісія, і є інформація, що голова цієї комісії, який підписуватиме від імені України доленосні документи щодо розподілу квот в цьому році, має дружину, в якої є велике рибогосподарське підприємство. Частина цієї квоти росіянами нелегально передається кримським суб’єктам господарства. Зокрема, сумнозвісний «Норд» – це як раз судно юридичної особи, яка отримала цю квоту від Росії незаконно», – сказав представник президента в АРК.

Ситуація погіршується тим, що Україна не ратифікувала низку документів з морського права і тому не може ефективно використовувати міжнародне морське право для захисту своїх інтересів в Азовському морі, важає Бабін.

«Ми через дивний збіг обставин досі не ратифікували конвенцію про працю у морському судноплавстві, не приєдналися до Паризького меморандуму про контроль суден державою порту. Тобто, росіяни порушують, а нам залишається писати ноти протесту на Москву. Так ми себе самі поставили», – каже Бабін.

Представник президента в АРК вважає, що найефективнішим інструментом захисту інтересів України в Азовському морі є посилення її обороноздатності:

«Щоб почуватися у безпеці, необхідно невідкладно та негайно посилювати потенціал морської охорони та військово-морських сил України. Інших механізмів забезпечення безпеки прибережних регіонів та захисту економічних інтересів України і в Чорному морі, і в Азовському, і на Сивашу не існує, на жаль, в умовах тієї політики, яку проводить Російська Федерація. Всі інші заходи – юридичні, політичні – також необхідні, але це додатково».

Росія обмежила судноплавство в Азовському морі 21 травня, посилаючись на проведення в регіоні бойових стрільб. Обмеження діятимуть до 23 травня.

Водночас, на сайті Міністерства оборони РФ 22 травня було опубліковано повідомлення про навчання зенитників на полігоні в Єйську (узбережжя Азовського моря).