У Керчі в море можуть потрапити фосфор, миш’як та хром

Токсичний пісок з хвостосховища поблизу міста Керч в окупованому Криму попри судову заборону видобувають для будівництва об’єктів інфраструктури півострова та для вільного продажу населенню.

Видобуток піску з дамби Нижньо-Чурбашського хвостосховища Фото: Крымъ 4K

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань із посиланням на публікацію керівника прес-служби Керченського регіонального відділення «Кримського громадського руху «Антикорупційне бюро Республіки Крим» Михайла Меньшикова в «Живому журналі».

Балансоутримувач Нижньо-Чурбашського хвостосховища – Камиш-Бурунський металургійний комбінат задля погашення кредиторської заборгованості останні три роки проводить інтенсивний відбір морського піску з дамби хвостосховища на ділянці, яка розташована найближче до моря.

Руйнування дамби, стверджує Меньшиков, може призвести до масштабної екологічної катастрофи: токсичні елементи, які містяться у хвостосховищі, потраплять до моря та течіями будуть рознесені по всій акваторії та узбережжю, через що може загинути місцева флора і фауна.

Зруйнована дамба Нижньо-Чурбашського хвостосховища Фото: Крымъ 4K

За даними хімічного аналізу, проведеного в квітні 2016 року, вміст фосфору, миш’яку, хрому і ванадію в хвостах в сотні разів перевищує гранично допустимі концентрації (ГДК). В піску дамби вміст миш’яку перевищує ГДК в 30-50 разів, хрому – в 80-160 разів.

5 травня 2017 року «Керченським міським судом» було заборонено видобуток піску з дамби хвостосховища, а 6 липня 2017 року «колегія з цивільних справ верховного суду Республіки Крим» зобов’язала балансоутримувача хвостосховища провести відновлювальні роботи на об’єкті протягом трьох місяців. Незважаючи на ці рішення, видобуток піску триває.

За словами Меньшикова, токсичний пісок використовується для будівництва об’єктів інфраструктури півострова й надходить у вільний продаж для населення під виглядом будівельного матеріалу.

Видобуток піску з дамби Нижньо-Чурбаського хвостосховища Фото: Крымъ 4K

Крім того, Меньшиков відмічає байдуже ставлення до проблеми з боку «міністерства екології Криму», очільник якого Геннадій Нараєв в інтерв’ю радіо «Супутник в Криму» заявляв про те, що «розробки нових кар’єрів в Криму не буде», аргументуючи це шкідливим впливом кар’єрів на екологічну ситуацію. Але пізніше «депутат госсовєта Криму» Ігор Буданов навів дані того ж «мінекології» про те, що в Криму було видано ліцензії на розробку 70 нових кар’єрів.

Нижньо-Чурбашське хвостосховище використовувалося для збору відходів збагачення буро-залізнякових руд аглофабрики, дренажних вод фабрики випалу і дробильної фабрики Камиш-Бурунського залізорудного комбінату з 1968 по 1994 роки. Хвостосховище обмежено насипною піщаною дамбою, яка запобігає потраплянню шкідливих речовин у навколишнє середовище.

У листопаді 2016 року блогер з Керчі Костянтин Ходаковський розповсюдив інформацію про те, що токсичний пісок з дамби Нижньо-Чурбашського хвостосховища використовується на будівництві Керченського мосту. 

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine