Викид хлористого водню з кислотонакопичувача «Кримського титану» – звичайне випаровування, що відбувається роками – вчений

Викид хлористого водню з кислотонакопичувача заводу «Кримського титану» в атмосферу не залежить від потрапляння до нього води з озера Сиваш. Хімічна реакція, про яку пишуть російські ЗМІ як про причину екологічного лиха у Армянську, насправді - звичайне випаровування із накопичувачів, що відбувається постійно, особливо інтенсивно - в спеку.

Дамба з боку кислотонакопичувача заводу, 19 вересня 2018 р. Фото: investigator.org.uа

Про це у сюжеті  Центру журналістських розслідувань «Як окупанти із дамбою від заводу Фірташа «нахімічили»  розповідає Євген Коржов, хімік-гідролог, співробітник Херсонської гідробіологічної станції НАН України. 

«Така реакція відбувається у накопичувачах постійно і не може залежати ні від потрапляння солоної води, ні від інших факторів, оскільки випаровування відбувається в теплий період року, під час посухи, яка в Херсонській області актуальна в серпні-вересні. Ось тоді і відбувається викид усіх речовин, які є у накопичувачі», – сказав Євген Коржов.

Раныше, посилаючись на неназваний документ, російське видання «Новая газета» написало, що нібито через руйнування дамби при змішуванні солоної води озера Сиваш і вмісту кислотонакопичувача «створюється хімічна реакція, що характеризується викидом хлористого водню в атмосферу». Це, начебто, і стало причиною екологічного лиха у Армянську.

Євген Коржов, хімік-гідролог, співробітник Херсонської гідробіологічної станції НАН України Фото: investigator.org.uа

Вчений з цим твердженням абсолютно не згоден.

«Вода, що може потрапляти з озера Сиваш, ніяким чином не може вплинути на викиди шкідливих речовин, що містяться у накопичувачі, а інколи навіть може сприяти їх розбавленню та знешкодженню певною мірою», – повідомив хімік-гідролог.

Тобто, зазначив Євген Коржов, споруда дамби захищає озеро від хімічного забруднення із кислотонакопичувача, а не навпаки. Більш того, вчений звернув увагу, що викид сірчаного ангідриду, який, за попередньою версією як і окупаційної «влади» Криму, так і українських правоохоронців, спричинив отруєння людей, значно відрізняється від викиду хлористого водню, про який говорять у новій версії російські ЗМІ.

«Про забруднення сірчаним ангідридом свідчить жовтуватий наліт (хоча сам ангідрид не має кольору, але активно конденсується) на металевих поверхнях. Також сірчаний ангідрид має характерний запах сірки, схожий на запах запаленого сірника. Саме так місцеві жителі описували запах, який був у атмосферному повітрі під час останніх подій», – сказав Євген Коржов. 

14 вересня у російських ЗМІ з’явилася інформація, що дамба між кислотним накопичувачем титанового заводу в Армянську і озером Сиваш, нібито була зруйнована з боку Херсонщини і стала причиною хімічного забруднення навколишнього середовища. 19 вересня кореспонденти Центру журналістських розслідувань пройшли по дамбі на адмінкордоні Криму та Каланчацького району Херсонської області та отримали докази, що фото в «Новой газете» та інших російських ЗМІ з «зруйнованої з боку України» дамбою – фальсифікація.

Дамба з боку озера Сиваш Фото: investigator.org.ua

Як повідомлялося, у ніч із 23 на 24 серпня в окупованому Криму в районі Армянська і Красноперекопська стався викид невідомої їдкої речовини. Окупаційна «влада» після проведення перевірки визнала, що причиною викиду хімічної речовини стали випари вмісту кислотонакопичувача титанового заводу – Армянської філії ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс» (до 2015 року – ПрАТ «Кримський титан») українського олігарха Дмитра Фірташа. Завод орендований зареєстрованим у Москві пов”язаним ТОВ «Титанові інвестиції». У місті введено надзвичайний стан. 

КПВВ «Каланчак» та «Чаплинка», розташованих неподалік від заводу «Кримський титан» та його кислотонакопичувачів, тимчасово призупиняли роботу після виявлення ознак хімічного отруєння у 61 українського прикордонника. 15 вересня КПВВ «Каланчак» і «Чаплинка» відновили роботу в штатному режимі.

На КПВВ «Каланчак», «Чаплинка» і «Чонгар» на адмінмежі з Кримом розгорнуті намети Держслужби з надзвичайних ситуацій та надається медична допомога громадянам, які постраждали від хімічних викидів заводу «Кримський титан» у Армянську.

Нагадаємо, в розслідуванні «Двоокис Фірташа» Центр журналістських розслідувань повідомляв, що завод «Кримський титан» (Армянський філіал ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс», що належить олігарху Дмитру Фірташу, скидає відходи у відстійники у  Херсонській області, але вже три роки не платить екологічний податок. За даними податківців, компанія подає документи про зупинку виробництва через окупацію. При цьому завод працює, і всупереч санкціям,  завозить через закритий порт Керч український ільменіт (так звана «ільменітова схема»).

Прокуратура АРК розслідує два кримінальних провадження щодо виробничої діяльності Армянського філіалу ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс»: щодо  порушення екологічного законодавства з 2016 року та за фактами забруднення атмосферного повітря після викидів хімічних речовин у серпні 2018 року.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine