Конституційний суд Чехії підтримав готель, який не селив росіян без заяви із засудженням анексії Криму

Конституційний суд Чехії вирішив, що в діях готелю Brioni в місті Остраві, який відмовлявся поселяти громадян Росії без письмової заяви з засудженням анексії Криму, не було дискримінації. Також скасований штраф, що був накладений на фірму-власницю готелю.

Томаш Крчмарж, власник готелю Brioni Boutique в Остраві Фото: Facebook Yevhen Perebyinis

Тепер справа повертається на повторний розгляд до Найвищого адміністративного суду Чехії, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на інформацію Радіо Свобода.

Конституційний суд встановив, що про дискримінацію могло б йтися, якби клієнтів відмовлялися поселяти з мотивів ненависті, очевидного свавілля чи з приниженням гідності. У справі ж із готелем Brioni в центрі Острави йшлося про безпосереднє і емоційне висловлення політичної позиції його власника на однозначне порушення міжнародного права, яким була анексія Криму Росією, і ця позиція збігається з зовнішньою політикою Чехії і політикою міжнародних організацій.

«Підприємець не мусить бути політично нейтральним і при здійсненні підприємницької діяльності йому не можна заборонити висловлювати свою політичну позицію, якщо це робиться коректним чином», – наголосив суддя-доповідач у справі Войтех Шимічек.

Суд же констатував, що готель повівся передбачувано і анонсував таке обмеження своїх послуг в інтернеті. «Кожен клієнт так міг наперед зважити, чи використати такі послуги, чи ні. До того ж ішлося про готель у центрі Острави, де є десятки інших готелів, так що клієнтам не було проблем знайти альтернативу», – зазначили судді.

За їхніми словами, підприємництво є не тільки шляхом до прибутку, але й простором для самореалізації, і держава мала б втручатися в це лише у виняткових випадках – до яких розглянута ситуація не належить.

Скандал спалахнув навесні 2014 року, невдовзі по тому, як Росія незаконно анексувала український Крим. Коли у квітні 2014 року готель Brioni перевірила Чеська комерційна інспекція, там виявили оголошення, що громадяни Росії не можуть поселитися там, починаючи з 24 березня, якщо не підпишуть заяву з засудженням окупації Криму.

Інспекція наклала на фірму-власник готелю штраф у 50 тисяч чеських крон, пізніше суди знизили штраф до 5 тисяч. Найвищий адміністративний суд тоді констатував, що висловлення політичної позиції не дає права примушувати клієнтів відмежовуватися від зовнішньої політики їхньої держави. Власники готелю не погодилися з цим і дійшли з оскарженнями до Конституційного суду Чехії.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine