Прокуратура АРК розробляє механізм оскарження підзаконних актів, які обмежують права кримчан

Прокуратура АРК у співпраці з громадськими організаціями, які опікуються правами мешканців окупованого Криму та внутрішньо переміщених осіб, розробляють механізм для оскарження положень чинних підзаконних актів, які обмежують права кримчан. Зокрема, мова йде про пенсійне забезпечення, отримання соціальних виплат, доступу до банківських послуг тощо.

Фото: investigator.org.ua

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на інформацію відомства.

Як зазначили в прокуратурі, зокрема, переселенці вправі отримувати соціальні виплати лише через АТ «Ощадбанк», тоді як інші громадяни України обслуговуються різними банківськими установами без обмежень; мешканцям окупованих територій, щоб отримати пенсію слід надати до уповноважених органів декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта, хоча згідно з положеннями Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства Російської Федерації не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України; а в сфері банківських послуг таких громадян взагалі віднесено до нерезидентів та фактично позбавлено можливості здійснювати операції за рахунками.

««До вислову «Крим – це Україна» ми додаємо вислів «Кримчани – це українці». Для нас важливо захищати порушені права кримчан і в окупованому Криму – і ми це робимо використовуючи всі можливі повноваження прокуратури. Виконуючи функцію представництва інтересів держави в суді, ми намагатимемось оскаржити підзаконні нормативно-правові акти, які ставлять кримчан і внутрішньо переміщених осіб у завідомо гірше становище, порівняно з іншими громадянами України», – заяви прокурор АРК Гюндуз Мамедов, коментуючи ситуацію, що склалася довкола кримчан.

До прокуратури АР Крим продовжують надходити звернення, у яких кримчани вказують на відсутність як фізичної, так і матеріальної можливості щодо звернення за фаховою юридичною допомогою на материковій частині України, наявністю бюрократичного та не завжди законного опору органів системи державного управління при перевлаштуванні ними умов свого життя та інших порушень прав людини.

«Зважаючи на відсутність повноважень щодо представництва інтересів окремого громадянина, але не бажаючи залишатись осторонь до вказаної ситуації, прокуратура розробляє механізм захисту прав необмеженого кола осіб, як державного інтересу. Першим нашим кроком буде звернення до органів, якими прийняті відповідні документи, а це Кабінет Міністрів України, Національний банк України, Пенсійний фонд України, з метою усунення ними даних «дискримінаційних» положень чинних підзаконних актів», – наголосили в прокуратурі АРК.

У випадку ж відмови у задоволенні звернень, прокуратура автономії вирішуватиме питання щодо звернення до суду з відповідними позовами.

Нагадаємо:

  • 3 листопада 2014 року було прийнято Постанову Нацбанку №699, згідно якої громадяни України, а також юридичні особи, які мають кримську реєстрацію, фактично позбавлені надання повного спектру банківських послуг, якими можуть користуватися інші громадяни України (відкриття рахунку, депозиту, оформлення кредиту і покупка іноземної валюти і т.п.).
  • 1 вересня 2015 року Київський апеляційний адміністративний суд скасував пункт 1 Постанови №699. НБУ подав касаційну скаргу. 24 грудня 2015 року Вищий адміністративний суд України направив справу про скасування постанови НБУ №699 на новий розгляд до суду першої інстанції.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine