Для Криму і Донбасу підготують концепцію перехідного правосуддя

Для відновлення миру і нормального життя на окупованих територіях Криму и Донбасу, усунення порушень прав наших громадян, притягнення до відповідальності за скоєні злочини, відшкодування збитків буде підготовлена концепція перехідного правосуддя, імплементовані норми і принципи міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права.

Про це заявив заступник керівника Офісу президента України Руслан Рябошапка, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Рябошапка обговорив із постійним представником українського президента в АР Крим Антоном Кориневичем і прокурором АР Крим Гюндузом Мамедовим розробку Стратегії реінтеграції окупованих територій Донбасу та Криму з чітким планом дій. Серед основних ідей була зазначена необхідність розробки Стратегії реінтеграції окупованих територій з планом дій, який би регулярно переглядається.

Зокрема, буде підготовлена концепція перехідного правосуддя, імплементовані норми і принципи міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права.

«Крім того, один із пріоритетів – нарешті ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду, підписаний майже 20 років тому», – написав Рябошапка в Facebook.

За його словами, не маючи національного досвіду постконфліктного врегулювання, робоча група, яка в більшій частині сформована з представників громадських організацій, візьме до уваги міжнародну практику.

«Тимчасово окуповані території Донбасу і Криму – це не просто земля, яку нам потрібно повернути. Це українці, які на ній проживають, з якими нам потрібно налагодити спільне життя після 5 років розриву, 1,4 мільйона вимушено переміщених осіб, багато з яких, цілком ймовірно, вирішать повернутися у свої, часто пошкоджені, вдома. І ще багато проблем, пов’язаних із тимчасовою окупацією нашої землі», – додав він.

  • З огляду на високу підтримку, яку отримав президент Володимир Зеленський і його політична сила на виборах, перед главою держави відкриваються нові можливості у вирішенні питань деокупації тимчасово окупованих територій. Найбільш складний з них – фізичне повернення Криму Україні Росією. Необхідно поставити на порядок денний світового співтовариства питання деокупації Криму, створити міжнародний формат з його обговоренню і знаходженню алгоритму рішення – яким чином Росія буде повертати Україні Крим, висловив Олександр Левченко, радник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України, посол України в Хорватії та Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.).
  • Чому політики дозволяють собі ігнорувати проблеми внутрішніх переселенців та мешканців тимчасово окупованих територій, або ж обмежуються загальними фразами? Що треба і можна зробити для цих категорій українських громадян вже зараз, щоб вони мали хоч якісь підстави довіряти українській владі та політикам? Скільки народу вже скористалося спрощеною процедурою зміни місця голосування? Про ці та інші питання говоримо з Альоною Луньовою, менеджером з адвокації Центру інформації про права людини, у програмі «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine