У ЄСПЛ Росія заперечує усі вимоги скарги України про порушення прав людини у Криму

На слуханнях у ЄСПЛ Росія заперечила усі вимоги скарги України про порушення прав людини у окупованому Криму та визнає свій контроль над півостровом з 18 березня 2014 року.

Європейський суд з прав людини Фото: Facebook Sergiy Zayets

Тези аргументів російської сторони виклав на своїй сторінці у Facebook експерт Регіонального центру з прав людини Сергій Заєць, присутній на засіданні, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Російська сторона, зокрема, наголосила , що скаргу 13 березня 2014 до ЄСПЛ подав нібито нелегітимний Уряд України, бо на той час в Україні «панували фашизм та безлад», а рішення у Криму ухвалювалися органами, що «діяли відповідно до законодавства України».

Також Росія визнає, що військові РФ були у Криму в лютому 2014 року, але в межах, передбачених угодою між Україною і РФ про базування Чорноморського флоту РФ від 1997 року.

Також РФ наголошує , що рішення щодо «референдуму» у Криму ухвалювалися органами влади, які були створені і діяли відповідно до законодавства України.

Крім того, РФ визнала, що інтерв’ю у фільмі «Шлях додому» дійсно належить президенту РФ Володимиру Путіну (у ньому він визнав присутність військових РФ у Криму – ред.), «але його як завжди неправильно зрозуміли».

Також російська сторона стверджує, що докази України нічого не варті, бо їх підготовка здійснювалася неурядовими організаціями, «які фінансуються Соросом і частково Урядом Нідерландів (!)». Крім того, РФ наголошує, що у Криму не було міжнародних моніторінгових місій і тому доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини про ситуацію на півострові нічого не варті, бо грунтуються на інформації неурядових організацій.

Крім того, пише видання Європейська правда, Росія змінила офіційну позицію щодо дати, від якої вона отримала контроль над Кримом.

За словами уповноваженого РФ при ЄСПЛ – заступника міністра юстиції РФ Михайла Гальперіна, Росія погоджується визнати свою відповідальність за дотримання прав людини в Криму починаючи від 18 березня 2014 року. «До 18 березня всю відповідальність за дотримання прав людини несе Україна», – сказав він.

У поясненнях РФ, наданих ЄСПЛ, йдеться також про те, що від цієї дати, за визнанням Росії, на кримському півострові почала діяти система російських органів влади. Яким чином цього дня українська влада перетворилася на російську, Галперін не уточнив.

Раніше у поясненнях до ЄСПЛ Росія визнавала свій контроль в Криму з 21 березня 2014 року. У виступі Галперіна не було пояснень щодо того, що стало причиною зміни позиції.

Нагадаємо: 

  • 11 вересня в ЕСПЛ почались перші усні слухання за заявою України проти РФ про порушення прав людини в окупованому Криму.
  • Наразі у провадженні ЄСПЛ перебувають п’ять справ України проти РФ: 1. «Україна проти Росії (щодо Криму)» щодо порушень прав людини на території АР Крим внаслідок анексії РФ; 2. «Україна проти Росії (щодо Донбасу)» щодо порушень прав людини на окремих територіях Донецької та Луганської областей; 3. «Україна проти Росії» стосовно фактів викрадення на території Донецької та Луганської областей дітей-сиріт та дітей-інвалідів представниками терористичних угрупувань «ДНР» та «ЛНР» та їх незаконного або фактичного переміщення на територію Росії; 4. «Україна проти Росії» щодо порушення Росією прав українських політичних в’язнів; 5. «Україна проти Росії» щодо захоплених українських моряків.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine