Делегація України в ПАРЄ відмовилася від участі в осінній сесії Асамблеї через повернення делегації РФ

Новини
Парламентська Асамблея Ради Європи Фото: УНИАН

Делегація Верховної Ради України у ПАРЄ офіційно відмовилась від участі в осінній сесії Асамблеї з 30 вересня по 4 жовтня та в урочистостях з нагоди 70-річчя Ради Європи через повернення до роботи в ПАРЄ російської делегації без виконання вимог резолюцій Асамблеї, схвалених у відповідь на російську агресію проти України.

Про це повідомила голова делегації України в ПАРЄ Єлизавета Ясько.

«Ми схвалили рішення не подавати повноваження нової української делегації на затвердження під час осінньої частини сесії ПА РЄ з 30 вересня до 4 жовтня 2019 року. Зазначене буде способом реагування України на повернення Російської Федерації до сесійної зали ПАРЄ без виконання вимог резолюцій Асамблеї, схвалених у відповідь на російську агресію проти України», – написала Ясько у Facebook.

Вона також опублікувала заяву членів делегації ВРУ в ПАРЄ, а також голови комітету Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва.

«Делегація Верховної Ради України в ПАРЄ … приєднується до заяв делегацій держав-партнерів України, що повідомили про свою неучасть у урочистостях з нагоди 70-річчя РЄ через безумовне повернення делегації РФ до ПАРЄ. З огляду на те, що значна частина території нашої держави залишається окупованою, а збройна агресія РФ не припиняється, вважаємо неможливою участь української делегації в урочистостях із нагоди святкування 70-річчя Ради Європи та вважаємо таке святкування несвоєчасним», – йдеться у заяві.

Також у документі вказується про відмову подавати повноваження нової української делегації на затвердження під час осінньої частини сесії ПА РЄ з 30 вересня до 4 жовтня 2019 року.

«Зазначене буде способом реагування України на повернення Російської Федерації до сесійної зали ПАРЄ без виконання вимог резолюцій асамблеї, схвалених у відповідь на російську агресію проти України», – наголошується в заяві.

Протягом цієї частини сесії делегація України в ПАРЄ має намір проводити консультації з партнерами з Асамблеї для пошуку «спільних підходів і рішень, що дозволили б повернути ПАРЄ її репутацію важливого взірця демократії, верховенства права і захисту прав людини та свобод в Європі».

Водночас українська делегація закликала ПАРЄ підтвердити обов’язковість усіх рішень і вимог, викладених у резолюціях Асамблеї щодо засудження агресії РФ проти України, та про ситуацію з правами людини на окупованій Росією території України, які були прийняті ПАРЄ під час неучасті Росії в роботі РЄ в останні роки. Також делегація звертається до інших делегацій держав-членів РЄ із закликом провести розширені консультації щодо розробки ефективних механізмів відповідальності держав-порушників статутних документів РЄ та норм міжнародного права.

Крім того, делегація України звернулась до Франції, що наразі головує в Комітеті міністрів Ради Європи, «з пропозицією ініціювати консультації за участі президента Французької республіки Емануеля Макрона та усіх зацікавлених сторін для широкого обговорення шляхів повернення довіри до Ради Європи та інституційної, а також моральної кризи РЄ, що виникла в результаті добровільної та безпідставної відмови Комітету міністрів та асамблеї наполягати на дотриманні Росією принципів та стандартів РЄ».

Нагадаємо:

  • 26 червня у Страсбурзі ПАРЄ ухвалила рішення про підтвердження повноважень делегації РФ без жодних обмежень, попри порушення нею принципів Ради Європи. Делегації України, Грузії, Польщі, Словаччини, Литви, Латвії та Естонії оголосили демарш в ПАРЄ і покидають її сесію.
  • У регламент ПАРЄ додана норма, яка скасовує право організації накладати ключові санкції на будь-яку національну делегацію, включаючи Росію. Асамблея більше не зможе обмежувати право голосу, право виступу, право участі та голосування у комітетах асамблеї – не зважаючи на те, яких порушень припустилася держава та її депутати.
  • МЗС України вважає, що схвалена ПАРЄ резолюція, яка дозволяє повернути російську делегацію до роботи в організації, є неприпустимою поступкою Росії, яка з 2014 року здійснює збройну агресію проти України, грубо порушуючи норми і принципи міжнародного права, у тому числі Статуту Ради Європи.
  • 25 червня українська делегація частково припинила участь в сесії ПАРЄ та попросила Верховну Раду розглянути питання про зупинення участі України в Асамблеї через ухвалення нею резолюції, яка повертає до роботи в організації делегацію РФ.