Чубаров: Необхідно відкликати представника ОБСЄ Сайдіка через висловлювання про Крим, які виправдовують анексію

Новини
Спецпредставник голови ОБСЄ в Україні Мартін Сайдік Фото: РИА Новости

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що Україна має наполягати на відкликані головою ОБСЕ свого спецпредставника в Україні та в Тристоронній контактній групі з врегулювання на Донбасі Мартіна Сайдіка через його висловлювання про Крим, які фактично виправдовують спробу його незаконної анексії Росією.

Про це Чубаров написав на своїй сторінці у Facebook.

«Спеціальний представник голови ОБСЄ в Україні та в Тристоронній контактній групі з врегулювання на Донбасі Мартін Сайдік на міжнародному форумі в Зальцбурзі не тільки відмовився висловлювати свою позицію щодо незаконної анексії Росією Криму, але при цьому дозволив собі суб’єктивні історичні екскурси, що виправдовують спробу незаконної анексії Росією Криму», – зазначив голова Меджлісу.

Він додав, що таким чином Сайдік «свідомо нехтує всіма принципами, що містяться в Гельсінському Заключному Акті» та якими держави-учасниці ОБСЄ мають керуватися у взаємних відносинах.

«Виглядає, що Мартін Сайдік один з міжнародних чиновників, чиїм завданням є виправдання злочинів Росії, скоєних нею проти України. Простіше кажучи, з якою б «формулою» Україна не виходила на міжнародні переговори з Росією, при таких посередниках, як Мартін Сайдік, нам уготовано поразку. Отже, Україні слід вимагати негайного відкликання чинним головою ОБСЄ Маріка Сайдіка від виконання ним повноважень Спеціального представника голови ОБСЄ в Україні та Тристоронній контактній групі з врегулювання на Донбасі», – наголосив Чубаров.

Форум у Зальцбурзі, на екрані вгорі Мартін Сайдік і член Ради Федерації Росії Олексій Пушков Фото: UKRINFORM

Як повідомляє агентство Укрінформ, 7 жовтня на міжнародному форумі у Зальцбурзі під час дискусії Сайдіка попросили прокоментувати, чи не було помилкою проведення Росією «виборів» на окупованих територіях України, разом із «референдумом» в Криму у 2014 році.

Він відмовився говорити про Крим, зазначивши, що сфера його відповідальності – Донбас: «Я маю бути обережним, щоб висловлюватися на тему Криму. Коли я буду на пенсії, буду, так би мовити, вільною людиною, тоді я зможу вже коментувати і тему Криму».

Однак, згодом Сайдік ще раз взяв слово, аби додати «об’єктивності» у кримському питанні. Зокрема, він сказав, хоча і не говорить про Крим, але присутнім варто знати, що за часів СРСР півострів близько 30 років перебував «у складі Російської Федерації», потім 37 років – з 1954 року по 1991 рік – у складі Української РСР, «а до цього була Російська імперія».

Присутній на форумі посол України в Австрії Олександр Щерба висловив здивування з приводу такої позиції спецпредставника голови ОБСЄ.

Нагадаємо:

  • 22 червня 2015 року австрійський дипломат Мартін Сайдік став спеціальним представником голови ОБСЄ в Україні та в складі Тристоронньої контактної групи по врегулюванню ситуації на Донбасі. На цій посаді він замінив дипломата зі Швейцарії Хайді Тальявіні, яка займала його з 2014 року.