КСУ визнав неконституційним законопроєкт Зеленського про уповноважених Верховної Ради

Конституційний суд України визнав таким, що не відповідає вимогам ч.1 ст.157 Конституції України внесений президентом Володимиром Зеленським законопроект №1016 про внесення змін до статей 85 і 101 Основного закону про уповноважених Верховної Ради.

Конституційний суд України Фото: ZN.UA

Про це повідомляється на сайті КСУ.

У висновку суду зазначається, що запропоновані законопроектом зміни до статей 85 і 101 Конституції передбачають введення нового виду парламентського контролю, який може вийти за межі контролю над дотриманням конституційних прав і свобод людини й потенційно може становити ризик надмірного втручання парламенту через уповноважених за дотриманням Конституції і законів без дотримання балансу приватних і публічних інтересів, зокрема у підприємницьку діяльність, у діяльність інститутів громадянського суспільства, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а отже, може призвести до порушення та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

«Конституційний Суд України застерігає від запровадження такого контролю за додержанням Конституції України, який суперечитиме Конституції України та може спричинити юридичну невизначеність, оскільки це є несумісним із принципом верховенства права – однією з основоположних гарантій дотримання прав і свобод людини і громадянина. Для людини і громадянина така невизначеність є загрозою сваволі з боку органів публічної влади та їх посадових осіб», – йдеться у висновку Суду.

Також КСУ вказує, що введення нового виду парламентського контролю через інститут уповноважених ВР може призвести до звуження сфери діяльності й повноважень уповноваженого Верховної Ради з прав людини (омбудсмена), а також до обмеження права громадян звертатися за захистом своїх прав до омбудсмена.

У висновку зазначається, що внесення до Конституції запропонованих змін призведе до встановлення невизначених меж повноважень ВР усупереч конституційному принципу поділу державної влади та до порушення системи стримувань і противаг між законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади, що є загрозою для забезпечення прав і свобод людини та громадянина.

КС констатує, що запропоновані в законопроекті зміни не спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України, однак вони не узгоджуються з конституційними принципами верховенства права та поділу державної влади, принципами демократичної, правової держави і в разі запровадження загрожуватимуть правам і свободам людини.

Нагадаємо:

  • 29 серпня Зеленський вніс в Раду як невідкладний законопроект №1016, яким пропонується доповнити ст.101 Конституції про парламентський контроль абзацом про те, що для здійснення парламентського контролю над дотриманням Конституції і законів в окремих сферах Рада може призначати своїх уповноважених, правовий статус яких визначається окремими законами. Відповідно перелік повноважень парламенту, викладений в ст.85 Основного закону, пропонувалося доповнити пунктом про те, що Верховна Рада призначає і звільняє таких уповноважених, а також заслуховує їх щорічні звіти.
  • 3 вересня Верховна Рада направила законопроект в КСУ для отримання висновку щодо його відповідності ст.157 і ст.158 Основного закону.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine