В Україні вшановують пам’ять жертв голодоморів (трансляція)

В Україні 23 листопада вшановують пам'ять жертв голодоморів, спричинених політикою комуністичних режимів. День пам'яті жертв голодоморів відзначається щорічно в четверту суботу листопада відповідно до указів президента 1998 та 2007 років. В 16:00 буде оголошена хвилина мовчання на честь загиблих і почнеться акція «Запали свічку».

Фото: UNIAN

У ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Найбільшим з них бу Голодомор 1932-1933 років – геноцид українського народу, здійснений тоталітарним комуністичним режимом СРСР.

Президент України Володимир Зеленський разом з дружиною Оленою вшанували пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. Вони поклали пам’ятні колоски скорботи до знаку жертвам Голодомору на Михайлівській площі у Києві.

В 16:00 пам’ять про мільйони українців, вбитих під час геноциду, вшанують хвилиною мовчання та запаленням свічок на центральних площах міста, біля пам’ятників жертвам Голодомору, в храмах та в Залі пам’яті Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» у Києві. Традицію запалювати свічки у вікні своїх будинків, так звану акцію «Свічка у вікні», запропонував дослідник Голодомору Джеймс Мейс.

В цей день на території країни приспущені Державні прапори України, обмежені заходи розважального змісту та внесені зміни до програм телерадіоканалів.

23 листопада у храмах проводяться поминальні панахиди за загиблими внаслідок голодоморів в Україні.

Радіо Свобода веде пряму трансляцію скорботних заходів, які проходять в Києві.

Упродовж десятиліть Голодомор в радянській Україні замовчувався. Дослідження з цієї трагедії розпочалися лише наприкінці 80-х років минулого століття. Нині в Україні Голодомор 1932-1933 років розцінюється як акт геноциду українського народу, здійснений урядом СРСР шляхом організації штучного масового голоду, який призвів до багатомільйонних людських жертв у сільській місцевості на території Української РСР.

У листопаді 2006 року Верховна Рада визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Крім України ще 15 країн, серед яких Канада, Польща, Португалія, Грузія, Литва, Латвія, Естонія і держава Ватикан, визнали Голодомор геноцидом. У США більше 20 Штатів визнали Голодомор в Україні геноцидом.

Нагадаємо:

  • 7 грудня 2016 року Верховна Рада України закликала демократичні країни визнати Голодомор 1932-1933 років в Україні злочином геноциду українського народу.
  • Україна з посиланням на дані науково-демографічної експертизи стверджує, що загальна кількість людських втрат від Голодомору 1932–33 років становить майже 4 мільйони осіб, а втрати українців у частині ненароджених становлять понад 6 мільйонів.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine