Крим потрібен Росії, як плацдарм для панування в Середземному морі – Хомчак

Новини
Начальник Генштаба ВС України Руслан Хомчак Фото: Facebook Генеральний штаб ЗСУ

Росія окупувала Крим, оскільки півострів їй потрібен як військовий плацдарм для встановлення панування не тільки в Чорному, а й в Середземному морі. Тому припинення анексії Криму та повернення його під контроль України можливо лише за умови міжнародної солідарності.

Про це в інтерв’ю агентству Укрінформ заявив начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України Руслан Хомчак, який взяв участь у заходах в рамках засідання Військового комітету ЄС в Брюсселі.

Говорячи про ставлення західних партнерів до ситуації навколо Криму, він зазначив, що «питання Криму» ніколи не буде вважатися закритим.

«Крим – це Україна, і в жодному разі про це не можна забувати. Повернути Крим можна лише разом, щоб ви (Захід) нам допомагали, щоб ваші бізнесмени туди не їхали. Щоб ви розуміли – Крим Росії потрібен зовсім не як місце для відпочинку росіян. Він розглядається як російська база, потужна, яка повинна «кошмарити» всю Європу і північну Африку, і має дати їм, росіянам, можливість панувати вже в Середземному морі. Я не помилився – саме в Середземному морі», – сказав начальник Генштабу ЗСУ.

Він зазначив, що зараз Росія не тільки Азовське море, а й весь Чорноморський басейн намагається позиціонувати мало не як російські внутрішні води, і на це ні Україна, ні її партнери не будуть закривати очі.

«Звичайно, там є Туреччина, яка цього не дозволить, яким би чином Росія не хотіла б з ними зблизитися. Там є країни НАТО – Румунія і Болгарія. З начальником штабу Румунії мав щойно розмову, він повністю підтримує співпрацю з нами. Тож Чорне море найближчим часом буде регіоном, де різні сили будуть випробувати свої можливості і своє терпіння», – зазначив Хомчак.

Він нагадав про нещодавній візит Північноатлантичної ради до Одеси і висловив упевненість, що співпраця з країнами НАТО у розвитку військово-морських можливостей України значно прискорить формування сучасних ВМС України.

«Така співпраця не лише допоможе – вона набагато прискорить таку роботу. Тому що концепція у нас є, стратегія є, є всі відповідні розрахунки. Але, якщо ми робитимемо це самотужки – це забере десятки років. Ми розуміємо, що побудувати корабель, або навіть один катер – це роки потрібні. Зараз кроки є реальним», – сказав начальник Генерального штабу.

Він нагадав, що США передали Україні два катери типу Island, незабаром після того, як на них буде поставлено озброєння, вони остаточно стануть у стрій. Як очікується, в наступному році американська сторона передасть Україні ще три таких швидкісних патрульних катери, що наростить здатності України в Чорному морі. У той же час, Україна продовжує докладати зусиль для розвитку комплексів берегової охорони, щоб надійно захистити українське узбережжя.

Нагадаємо:

  • 18 грудня 2018 року Генасамблея ООН ухвалила ініційовану Україною резолюцію «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна, районів Чорного та Азовського морів».
  • 6 листопада 2019 року заступник міністра закордонних справ України Єгор Божок повідомив у штаб-квартирі ООН, що російська військова присутність у Криму збільшується і станом на осінь 2019 року становить 31,5 тис. військових, а також близько тисячі одиниць техніки, зокрема танків, броньованих машин, потужних бойових засобів артилерії, авіації та флоту.