Рада ухвалила закон про надання статусу учасника бойових дій добровольцям

Новини
Фото: atn.ua

Верховна Рада ухвалила закон про надання статусу учасника бойових дій (УБД) та соціальних гарантій добровольцям, які брали участь в Антитерористичній операції на Донбасі.

За законопроєкт №2045-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам із числа учасників антитерористичній операції» 4 грудня у другому читанні та в цілому в залі парламенту проголосували 329 народних депутатів, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Згідно з документом, закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» доповнений нормами, якими додано до переліку учасників бойових дій осіб, які «добровільно захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і безпосередньо виконували бойові завдання антитерористичної операції в районах її проведення не менше ніж 30 календарних днів (незалежно від перерв), у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національною гвардією України, Службою безпеки України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами».

Законом встановлено, що рішення про надання статусу учасника бойових дій особам приймається міжвідомчою комісією, утвореною центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту ветеранів війни.

Згідно із законом, цей статус не поширюється на працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення АТО, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, а також на осіб, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення АТО, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях (у тому числі здійснювали волонтерську діяльність).

Документом встановлено механізм прийняття рішення про надання статусу учасника бойових дій таким особам та встановлюються відповідні підстави. Закон також поширює відповідні державні соціальні пільги та гарантії на цих осіб та членів їх сімей.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 січня 2020 року.

Разом з тим спікер парламенту Дмитро Разумков повідомив, що найближчим часом буде внесений законопроєкт, який урегулює правові колізії, виявлені народними депутатами в ухваленому Радою документі. Зокрема це стосується можливості виникнення ситуації, коли статус УБД можуть отримати бойовики і сепаратисти.

За різними експертними оцінками, станом на кінець 2019 року в Україні нараховується близько 3000 добровольців без будь-якого офіційного статусу і прав, які соціально не захищені і позбавлені державних гарантій і пільг.

Нагадаємо:

  • 29 жовтня Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроект про надання статусу і соціальних гарантій окремим особам з числа учасників антитерористичної операції. Документ має врегулювати правовий статус і встановити соціальних гарантій для всіх учасників добровольчих збройних формувань в Україні на основі принципів соціальної та історичної справедливості.