Суд скасував вирок засудженому на три роки ув’язнення українцю, який шпигував для ФСБ

Миколаївський апеляційний суд скасував вирок суду першої інстанції щодо громадянина України Вадима Карпова, засудженого до трьох років ув’язнення по обвинуваченню у державній зраді, через істотне порушення процесуального законодавства судом першої інстанції. При цьому прокурор вимагав скасувати вирок Карпову, який передавав ФСБ секретні дані про СБУ, через його невиправдану м’якість.

Фото: mka.court.gov.ua

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань, з посиланням на ухвалу суду від 21 листопада 2019 року.

Прокуратура Одеської області звернулася до Миколаївського апеляційного суду з апеляцією на вирок Приморського районного суду Одеси, який засудив до трьох років ув’язнення Вадима Карпова, обвинуваченого у державній зраді.

Прокуратура вважає, що вирок суду першої інстанції є невиправдано м’яким.

За версією обвинувачення, Вадим Карпов протягом 2015-2018 років з корисливих та антипатріотичних мотивів шпигував та надавав секретну інформацію на користь Росії. Його дії координував старший оперуповноважений в особливо важливих справах Управління ФСБ РФ по Чорноморському флоту. Обвинувачений передавав дані, які стосуються захищеності управління СБУ Одеської області. Також Карпов здійснив спробу «вербування» співробітника УСБУ в Одеській області для співробітництва на шкоду державній безпеці України – згода співробітника СБУ на співпрацю з Карповим виявилася удаваною, а інформація, яку той передав обвинуваченому – неправдивою.

Карпов визнав провину в повному обсязі. За його словами, він суспільну небезпечність вчиненого не усвідомлював, а нанести шкоди державі не бажав. Також Карпов пояснив, що вчинив злочин задля отримання коштів на лікування онкохворого батька. Натомість, за даними прокуратури, батько обвинуваченого помер від хвороби задовго до вчинення злочину.

Обвинувачення вимагало для Карпова покарання у вигляді 12 років позбавлення волі із конфіскацією майна за злочин, передбачений ч.1 ст.111 Кримінального кодексу України – державну зраду.

Натомість, суд врахував «щире каяття» Карпова і призначив йому три роки позбавлення волі, притому час попереднього ув’язнення був зарахований згідно «закону Савченко» – день за два.

Миколаївський апеляційний суд розглянув апеляцію прокуратури на рішення суду першої інстанції, але не задовільнив її. Суд з’ясував, що під час судового розгляду було допущено істотне порушення процесуального законодавства: після заміни судді судовий розгляд не був розпочатий спочатку, як того вимагає процесуальне законодавство, а був продовжений.

На цій підставі апеляційний суд скасував вирок і направив матеріали на новий розгляд до суду першої інстанції.

Нагадаємо:

  • Відкрите в Україні кримінальне провадження щодо звинувачення у дезертирстві політв’язня Кремля Олександра Шумкова, який був незаконно засуджений в Росії і утримується у виправній колонії №4 у Тверській області РФ, закрите за відсутністю кримінального правопорушення.
  • Учаснику підрозділу «Автоканал Севастополя» Ігорю Кучерявому інкримінують посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ч.2 ст.110 КК України). Санкція статті передбачає ув’язнення строком від 3 до 5 років. Прокуратура АР Крим готує клопотання про обрання  підозрюваному, який знаходиться у Херсоні, запобіжного заходу. 
  • Суд в Запоріжжі звільнив від покарання українського військового пенсіонера, який під час перебування в окупованому Криму під тиском та погрозами ФСБ погодився виконувати розвідувальні завдання російської спецслужби. Майже через півроку він добровільно повідомив про це СБУ.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine