У Лукьянівському СІЗО ув’язнені сплять по черзі і затуляють вибиті шибки ковдрами – Секретаріат омбудсмена

У Київському слідчому ізоляторі, відомому як Лукьянівське СІЗО, моніторингова група Секретаріату омбудсмена України спільно з представниками громадської організації «Український центр запобігання катувань» Миколою Карпюком, Едемом Бекіровим та Олексієм Сизоновичем виявила суттєві порушення вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій і норм у сфері поводження із засудженими та особами, узятими під варту.

Фото: ombudsman.gov.ua

Про це повідомляє Секретаріат Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини.

Під час моніторингу, зокрема встановлено, що внаслідок постійного порушення в установі вимог щодо роздільного тримання, серед в’язнів наявні конфлікти, що можуть призвести до тяжких наслідків, наприклад, масових заворушень.

Так, більшість камер установи не забезпечені належним штучним освітленням, мають надмірну заґратованість вікон, стіни в деяких камерах вологі та вкриті грибком. Ці приміщення не обладнано бачками з питною кип’яченою водою та припливно-витяжною вентиляцією. Через відсутність вентиляції та куріння у камерах ув’язнені позбавлені можливості дихати свіжим повітрям. Більшість камер підлягають проведенню поточного ремонту.

Фото: ombudsman.gov.ua

«В окремих камерах слідчого ізолятору досі відсутні шибки та не працює система опалення. Через це в’язням доводиться закривати вікна ковдрами та спати у верхньому одязі. На вимогу моніторингової групи вказаний недолік було негайно усунуто працівниками установи», – йдеться у повідомленні.

Фото: ombudsman.gov.ua

Моніторами виявлено факти, коли в’язні не були забезпечені спальним місцем, у зв’язку із чим вони змушені спати по черзі, або на підлозі камери, що є грубим порушенням при розміщенні осіб у слідчому ізоляторі. При цьому було виявлено камери у новому корпусі, які перебувають у зразково-показовому стані та не використовуються.

Фото: ombudsman.gov.ua

Фото: ombudsman.gov.ua

«Під час спілкування з родичами в’язнів встановлено, що в слідчому ізоляторі досі не вирішено питання із забезпеченням речовим майном. Незважаючи на те, що особам, взятим під варту, надаються безплатно постільні речі та інші види матеріально-побутового забезпечення, в установі продовжують «рекомендувати» їх родичам передавати до установи власні подушки, ковдри та простирадла. При цьому на складі зберігається достатня кількість необхідного майна, яке не видається», – вказали в Секретаріаті.

Також під час моніторингового візиту було встановлено порушення права ув’язнених на охорону здоров’я та медичну допомогу. Засуджені та ув’язнені, які прибувають до СІЗО, не проходять санітарну обробку, через що медичні працівники не контролюють стан їхнього здоров’я під час утримання в установі. Крім того, в’язні, які направляються з різних областей України для розгляду справ в судах міста Києва та проведення судово-психіатричної експертизи, утримуються в Київському СІЗ без первинного медичного огляду, а стан їхнього здоров’я під час утримання в установі не контролюється.

Фото: ombudsman.gov.ua

Через недостатнє фінансування на проведення ремонтних робіт рентгенологічний кабінет, який розташований в збірному відділенні, утримується вкрай незадовільному санітарно-технічному стані: стіни вражені пліснявою, вода відсутня, каналізаційна мережа фактично не функціонує. Обладнання застаріле, рентгенологічний та флюорографічний апарат не працює. Внаслідок чого, відсутня можливість проведення флюорографічного обстеження органів грудної клітини в’язням.

«Так під час візиту було виявлено 20 в’язнів, які перебували в контакті з хворими на туберкульоз та яким протягом тривалого часу не було проведено дослідження, що свідчить про неналежне надання медичної допомоги та недотримання вимог інфекційного контролю за туберкульозом», – йдеться у повідомленні.

Фото: ombudsman.gov.ua

У Секретаріаті омбудсмена наголосили, що за результатом моніторингового візиту до Київського СІЗО, міністерству юстиції України, Генеральній прокуратурі України та іншим органам влади буде спрямований відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав в’язнів та наданням рекомендацій щодо їх усунення.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine