Що робити, якщо громадянину на КПВВ забороняють виїзд на окупований Донбас – рекомендації правозахисників

Правозахисники підготували рекомендації для тих громадян, яким у КПВВ на лінії розмежування прикордонники забороняють виїзд з підконтрольної уряду України території на окупований Донбас через нібито наявність певних невиконаних зобов’язань, наприклад, заборгованості перед податковою, хоча таких зобов’язань особа вже не має.

КПВВ «Станиця Луганська», Луганська область Фото: dpsu.gov.ua

Про це повідомляє благодійний фонду «Право на захист».

«Наші юристи підготували деякі загальні рекомендації щодо того, що робити та до кого звертатися, якщо ви потрапили до подібної ситуації», – зазначили правозахисники.

Як вказується у рекомендаціях, у разі якщо прикордонники на КПВВ відмовляють особі у виїзді з підконтрольної українському уряду території (за відсутності будь-яких зобов’язань), необхідно з’ясувати в уповноваженої особи Держприкордонслужби, що саме стало підставою для заборони виїзду та орган, який відповідно до законодавства, ініціював таку заборону. Якщо в усній формі отримати інформацію не вдалося, то необхідно звернутися до уповноваженої особи із інформаційним запитом (строк отримання відповіді не менше одного місяця).

Після з’ясування інформації про орган, який ініціював заборону виїзду з України (територіальний орган Державної виконавчої служби, Державна установа «Центр пробації» тощо) звернутися до цього органу із необхідними документами для підтвердження виконання особою відповідного зобов’язання: сплати заборгованості, відбування покарання у кримінальній справі у повному обсязі тощо, та вимогою про зняття заборони.

Правозахисники нагадують, що місцезнаходження територіальних органів Державної виконавчої служби, що переїхали з непідконтрольної уряду України території, можна знайти на офіційному сайті Мінюсту України.

Далі необхідно звернутися до уповноваженої особи для з’ясування інформації про відсутність у базах даних Держприкордонслужби інформації про заборону у виїзді з підконтрольної території та здійснити виїзд.

Якщо з якихось причин вирішити питання самостійно не вдалося, громадянам рекомендують звернутися до регіонального офісу БФ «Право на захист».

Телефони гарячої лінії БФ «Право на захист» для отримання безоплатної правової допомоги: (099) 507 50 90, (068) 507 50 90, (093) (068) 507 50 90.

Нагадаємо:

  • Правозахисники у співпраці з фахівцями міністерства культури, молоді та спорту підготували роз’яснення для мешканців окупованих територій сходу України про загальний порядок перетину лінії розмежування на Донбасі, зокрема, за якими документами громадяни, які не досягли 16 років, можуть виїхати з тимчасово окупованих територій та які документи підтверджують особу у контрольних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ).
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine