У партії «Голос» розповіли, що передбачає план деокупації Криму і Донбасу

Новини
Сергій Рахманін, депутат від фракції "Голос" фото: скриншот YouTube

План деокупації Донбасу і окупованого Криму передбачає тривале припинення вогню, створення демілітаризованої зони, реформування ЗСУ, оновлення виборчого законодавства та відбудову економіки.

Про це сказав голова парламентської фракції «Голос» Сергій Рахманін в ефірі «Свобода слова» на ICTV.

Без довгострокового припинення обстрілів, будь-які обіцянки приречені на «політичну смерть». Для того, щоб почати якісь дії щодо деокупації, необхідно, щоб протягом року або, щонайменше, півроку на Донбасі не було вогню. Після того, як відбудеться довгострокове припинення обстрілів на лінії розмежування, мають початись перемовини за участі посередників ОБСЄ чи ТКГ щодо створення демілітаризованої зони.

«План подальшої деокупації, реінтеграції тимчасово окупованих територій означає, що єдиною можливою передумовою будь-яких подальших перемовин і дій є припинення вогню. Її параметри, координати можуть уточнюватися, але напевно, це має бути смуга завширшки щонайменше у 2,5 км. Припинення бойових дій з обопільної згоди має тривати щонайменше два роки. Причому, в разі порушення умов, створюється тимчасова адміністративна смуга», – пояснив Рахманін.

Також треба контролювати цю смугу зі свого боку мають українські прикордонники. Між сторонами в цій демілітаризованій зоні можуть діяти міжнародні спостерігачі чи поліцейська місія.

«Це означає, що на тимчасовій адміністративній смузі на стаціонарній основі впродовж деякого часу створюється певна зона безпеки, де паралельно ведуться перемовини».

Наступний крок плану – розвиток економічної привабливості прикордонних областей Донбасу та Криму.

«Ці звільнені території мають отримати найбільший режим економічних преференцій. Точно не йдеться про вільну економічну зону, тому що ця модель в Україні не працює, але про певні пільги, які надаються державою, створення нових робочих місць, додаткових умов для інвесторів, щоби створити зразкові економічні зони», – розповів голова фракції.

Подальшим пунктом плану є дипломатичні перемовини щодо окупованого Росією Криму. Як вважає Рахманін, для цього необхідно ухвалити закон про тимчасово окуповані території. У ньому «через кому мають бути Крим і Донбас». Також «Голос» наголошує на необхідності реформування ЗСУ, що дуже складно реалізувати в умовах війни. Потрібно уточнити виборче законодавство та законодавство, що стосується осіб, постраждалих внаслідок бойових дій.

Втілення такого плану може зайняти приблизно п’ять років. Повноцінно представити зазначений концепт фракція планує на наступному тижні. При цьому Рахманін наголосив, що це не остаточна версія, а ідея плану полягає якраз у тому, що він може корегуватись. Також голова парламентської фракції додав, що для втілення такого плану необхідна підтримка більшості Верховної Ради, пишет УП.

Проблему деокупації Криму потрібно вирішувати іншими механізмами, ніж ті, які використовуються в ході Мінського процесу для деокупації Донбасу, заявив глава МИД Украины Вадим Пристайко, відповідаючи на запитання, чи варто поєднати питання Криму і Донбасу в єдиний комплекс.

  • «2020: Кримський порядок денний влади». Центр журналістських розслідувань підготував цикл інтерв’ю з  очільниками владних структур, до повноважень яких належить регулювання питань із кримської проблематики, реалізація політики  деокупації півострова, забезпечення захисту прав та інтеграції українських громадян із Криму до усіх сфер життя на вільній території, розслідування злочинів на тимчасово окупованому півострові.