Освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» об’єднали: мешканці окупованих територій зможуть вступити в 77 вишів

Освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» об’єднані. Тож зараз географія «спрощеного вступу» для мешканців території проведення ООС не обмежується лише Донецькою та Луганською областю.

Як відзначили правозахисники Української гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ), це важливий крок на шляху усунення дискримінації та створення рівного доступу до вищої освіти молоді, яка проживає на тимчасово окупованих територіях України.

«Через об’єктивні чинники, пов’язані з окупацією, молодь не має повноцінного доступу до всього спектру освітніх можливостей, який є у їхніх однолітків з материкової частини України. Серед іншого, наприклад, окупація ускладнює успішне складання зовнішнього незалежного оцінювання, необхідного для вступу до українських вишів на бюджетну форму навчання.

УГСПЛ сподівається, що і питання поширення Квоти-2 на вступників із території проведення ООС також буде вирішено незабаром. Нині вступники із Криму можуть потрапити на «бюджет» у 77 ВНЗ за спрощеною системою, а вступники із території проведення ООС вступають у ці ж заклади, беручи участь у загальному конкурсі», – каже керівниця освітнього напряму УГСПЛ Валентина Потапова.

УГСПЛ вважає, що для однієї вразливої групи (мешканців окупованих територій) не може бути створено два різних порядки вступу до закладів вищої освіти України за територіальним принципом. Правозахисники наполягають, що територіальний принцип в цьому питанні не відіграє жодної ролі, а є фактом дискримінації та фактично суперечить засадам закріпленим в Законі «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та статті 14 Європейської конвенції з прав людини.

«Спрощені умови вступу для мешканців тимчасово окупованих територій, передбачені законодавством, не зазнають змін. Освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» будуть працювати в кожному закладі, де минулого року працював хоча б один із них. Додатково у 2020 році центри також працюватимуть у деяких закладах Львова, Дніпра, Сум, Харкова, Ужгорода та Рівного. Загалом кількість уповноважених ЗВО, які належать до сфери управління МОН, цього року розширено до 77. Вступники і з Криму, і з Донбасу можуть вступати в будь-який із цих 77 закладів без складання ЗНО», – заявили в Міністерстві освіти і науки України.

Також на сайті є інформація, яка вказує на початок діяльності МОН щодо включення до переліку ЗВО медичного та мистецького профілю. МОН звернулось до Міністерство охорони здоров’я України і Міністерства культури, молоді та спорту для організації роботи освітніх центрів «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» в університетах їхнього підпорядкування.

  • Правозахисники Української гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) підготували та направили до Міністерства освіти варіанти змін до наказів, що мають надати рівні можливості для вступу в українські ВНЗ дітей з непідконтрольних територій.
  • Центр журналістських розслідувань зробив дослідження можливостей отримання української освіти дітьми із Криму та Донбасу. Про проблеми та можливості для дітей з окупованих територій дивіться у відео.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine