У Криму доведеться «розтягувати» решту запасів води, навесні опадів було мало – вчений

Заступник директора Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайло Яцюк вважає, що заходи, які вживає «влада» окупованого Криму для економії води, не врятують ситуацію з зневодненням півострова. Навесні було мало опадів і решту запасів води в Криму доведеться «розтягувати».

Обміліле Сімферопольське водосховище, квітень 2020 року Фото: RFE/RL

Про це Яцюк заявив в ефірі Радіо Крим.Реалії.

«Головною тезою повинні бути заклики до мінімізації витрат води – це єдина можливість якимось чином розтягнути запаси в часі і забезпечити питні потреби. Судячи з усього, великих опадів у Криму найближчим часом не буде: вже настає жаркий період, посилюється випаровування. Того, що залишиться, навряд чи вистачить на те, щоб утворити стік – хіба що на зволоження грунту. Якщо раніше нестача води загострювалася в липні-серпні, то в цей раз вже в квітні-травні. Це надзвичайна ситуація», – сказав учений.

Він також зазначив, що використання підземних свердловин не допоможе виправити ситуацію з водопостачанням Кримського півострова.

«Якби в свердловинах було достатньо води, їх би вже давно розконсервували і забезпечили б потреби всіх. Швидше за все, судячи з даних спелеологів і гідрологів, цих підземних запасів вже немає. На цьому тлі виникає конфлікт пріоритетів: або забезпечити питні потреби, або потреби садівників, промисловості тощо», – зазначив Яцюк.

Як повідомлялось, в квітні так званий «глава Криму» Сергій Аксенов закликав жителів окупованого півострова економити воду.

На початку травня у Гідрометцентрі Криму повідомили, що у водосховищах півострова обсяг води зменшився майже в два рази в порівнянні з минулим роком: 204,955 млн куб. метрів в 2019 році, 110,175 млн куб. метрів – в 2020 році. За інформацією Гідрометцентру, це пов’язано з відсутністю стокообразующіх опадів, що сприяло встановленню низької і нехарактерною для цієї пори року водності у всіх річкових басейнах.

Нагадаємо:

  • Після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.
  • На думку кримських вчених, регіональних чиновників і аграріїв альтернативи Північно-Кримському каналу для виробництва якісної сільськогосподарської продукції та збереження екологічного балансу грунтів не існує.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine