Правозахисники пояснили, як можна отримати довідку ВПО для дитини у період карантину

Правозахисники дали рекомендації, як вимушені перселенці з Донбасу та Криму можуть отримати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО) для дитини у період карантину.

Фото: EPA

Про це повідомляє чат-бот «Юридичний порадник для переселенців», розроблений фахівцями Благодійного фонду «Право на захист».

До правозахисників звернулась за порадою переселенка, яка перебуває на обліку з 2016 року, з проханням пояснити, як вона може отримати довідку переселенця на новонароджену дитину в умовах карантину. Свідоцтво про народження дитини вона вже оформила.

Фахівці вказують, що наразі порядок взяття на облік ВПО та видачі «довідки переселенця» врегульовано законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та постановою КМУ №509 від 01.10.2014 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».

Аби отримати таку довідку на малолітню дитину, батько/мати/інший законний представник дитини звертається із заявою про взяття на облік до органу соціального захисту населення за місцем фактичного проживання. Разом із заявою подається:
– паспорт заявника;
– свідоцтво про народження дитини;
– документ, що підтверджує повноваження законного представника дитини (наприклад, рішення про встановлення опіки, якщо звертається опікун дитини).

Варто зазначити, що змін у порядку видачі «довідки переселенця» у зв’язку із запровадженням обмежувальних карантинних заходів не було. Це означає, що таку довідку під час карантину може видати виключно орган соціального захисту населення за місцем фактичного проживання внутрішньо переміщеної особи.

Разом з тим враховуючи, що у період карантину більшість управлінь соціального захисту населення змінили режим роботи та/або графік прийому громадян, варто перед зверненням до відповідного органу задля отримання довідки про взяття на облік ВПО попередньо зателефонувати до нього та уточнити порядок прийому громадян та видачі зазначених довідок.

«Як показує практика, підходи щодо видачі «довідки переселенця» під час карантину, у тому числі на дитину, у різних органів соціального захисту населення, на жаль, відрізняються. В окремих випадках може бути призначено дату та час прийому заявника з одночасною видачею такої довідки, в інших – запропоновано подати пакет документів по електронній пошті або ж залишити його у спеціальній скриньці за поштовою адресою такого органу соціального захисту населення», – зазначають правозахисники.

Водночас вони нагадують, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється прийняття рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Нагадаємо:

  • Правозахисники підготували роз’яснення внесених 8 квітня Кабміном України змін щодо порядку соцвиплат внутрішньо переміщеним особам (ВПЛ) на період карантину.
  • Правозахисники пояснюють, що переселенці, які не мають довідки внутрішньо переміщеної особи (ВПО) та реєстрації на підконтрольній території України, все одно мають право на отримання медичної допомоги у медичних закладах країни. Це особливо актуально зараз, коли в Україні діють карантинні заходи через пандемію коронавірусу.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine