РНБО виключила з санкційного списку олігарха Олексія Федоричева, якого розшукує НАБУ

Бізнесмена російського походження Олексія Федоричева, кінцевого бенефіціара українського ТОВ з іноземними інвестиціями  «Трансінвестсервіс» («ТІС») виключено з санкційного списку РНБО. Федоричева розшукує НАБУ за підозрою у розкраданні коштів ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація». 

Олексій Федоричев Фото: oligarh.media

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2020 року.

В опублікованому рішенні РНБО від 14.05.2020 року, зокрема, вказано про виключення із санкційного списку юросіб  від 19 березня 2019 року позиції 746. У Додатку 2 до указу президента за цим номером вказаний Олексій Михайлович Федоричев. Щодо нього строком на три роки вводились такі обмеження: блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном; запобігання виведенню капіталів за межі України та  відмова в наданні та скасування віз резидентам іноземних держав, застосування інших заборон в’їзду на територію України. 

Федоричев – крупний бізнесмен  російського походження, громадянин Угорщини та Монако, кінцевий бенефіціарний власник компанії «ТІС» — найбільшого стивідорного оператора в Україні. В умовну групу «ТІС» входять компанії: «ТІС-КТ», «ТІС-Вугілля», «ТІС-Руда», «ТІС-Міндобрива», «ТІС-Зерно».

У 2018 році Національне антикорупційне бюро України на своєму сайті повідомило про розшук Олексія Федоричева як підозрюваного у кримінальному провадженні щодо завдання збитків ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація» (ДПЗКУ) на суму у 60 мільйонів дол.  Автором схеми на експорті зерна слідство вважає саме Федоричева. Бізнесмен на той час проживав у Монако.

У січні 2018 Солом’янський районний суд наклав арешт на нерухоме майно компанії «ТІС-Міндобрива» та на кошти компанії «ТІС-Зерно», які належать Олексію Федоричеву.

У лютому 2020 року Вищий антикорупційний суд заочно обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою Федоричеву, однак Апеляційна палата цього ж суду скасувала обраний запобіжний захід. Захисники бізнесмена притримуються позиції, що Федоричев досі не є підозрюваним у провадженні.

У березні цього року компанія «ТІС» згадувалася у так званих «плівках Єрмака» — опублікованих відеозаписах «співбесід» на різні державні посади, які проводив Денис Єрмак — брат чинного голови Офісу Президента Андрія Єрмака. 

У записах Денис Єрмак озвучував тезу про зменшення ваги «ТІС» на ринку стивідорних операцій  нібито на користь турецьких конкурентів — компанії Kinay Group.

Примітно, що інтереси Федоричева у суді представляє адвокат Микола Банчук, який у 2014 році був заступником Генпрокурора України та входив до складу Міжвідомчої координаційної комісії Антитерористичного центру при Службі безпеки України. 

За даними ЗМІ, Банчук у 2019 році став радником голови СБУ Баканова, однак офіційного підтвердження цьому немає.

Після того, як Олексій Федоричев потрапив в український санкційний список, яким йому було заблоковано активи на території України, адвокат Микола Банчук через Верховний суд намагався домогтися виключення олігарха зі списку РНБО. У судовій справі 9901/193/19 не було прийнято остаточного рішення — наступне засідання було заплановано на 25 травня 2020 року. Однак із виключенням Федоричева із санкційного списку без судового примусу предмет позову відпав сам по собі.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine