Голова НБУ Смолій подав у відставку через політичний тиск на Нацбанк

Голова Національного банку України Яків Смолій 1 липня написав і подав президенту України заяву про звільнення у зв'язку з відставкою за власним бажанням через систематичний політичний тиск, який протягом тривалого часу здійснюється на НБУ.

Голова НБУ Яків Смолій Фото: bank.gov.ua

Про це повідомляється на сайті Нацбанку України.

«Протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Це унеможливлює ефективне виконання мною як Головою покладених на мене обов’язків керівництва діяльністю Національного банку та взаємодію з іншими державними органами. Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні», – заявив Смолій.

У свою чергу члени Правління НБУ виступили із заявою, в якій підтримали главу Нацбанку, відзначивши, що поважають рішення Смолія про відставку і поділяють його застереження щодо систематичного політичного тиску на банк.

«Правління вважає своїм обов’язком наразі продовжувати роботу для збереження макрофінансової стабільності та інституційної спроможності Національного банку. Правління закликає президента, уряд та політиків ефективно взаємодіяти з центральним банком та дати Національному банку змогу виконувати функції, покладені на центральний банк Конституцією України та Законом України «Про Національний банк України», – йдеться в заяві правління НБУ.

Експрем’єр Олексій Гончарук вважає, що заява про звільнення глави НБУ Смолія матиме важкі наслідки для економіки країни, оскільки репутація Нацбанку – це фундамент для залучення інвестицій в Україну, а відставка глави центробанку через політичний тиск завдає цієї репутації важкий удар.

«Сама заява про звільнення Якова Смолія однозначно матиме важкі наслідки для економіки, а значить для кожного українця», – написав Гончарук на своїй сторінці в Facebook.

Він нагадав, що минулого літа кожна промова президента Володимира Зеленського починалася зі слів «ми поважаємо і підтримуємо незалежність НБУ», і це була перша і головна ідея, яка лежала в основі економічної стратегії уряду.

«Можлива втрата Нацбанком своєї незалежності поставить хрест на інвестиціях. Поки НБУ був незалежним, інвестор знав, що українська гривня буде вести себе прогнозовано. Нестабільність гривні вдарить по кожному з нас», – підкреслив експрем’єр.

Як пише видання НВ, після заяви Смолія про відставку з посади глави Нацбанку гендиректор інвестиційної компанії Dragon Capital Томаш Фіала заявив, що призупиняє нові інвестиції в Україну.

«Ми відкладемо нові інвестиції, оскільки влада робить останні п’ять місяців абсолютно протилежне тому, що інвестори, як внутрішні, так і міжнародні, очікують від них і радять їм. Це остання крапля. Можна тільки здогадуватися, які мотиви, повна некомпетентність або мотивований Росією саботаж», – заявив Фіала.

На його думку, ціни на активи України впадуть в тому числі і в гривнях.

«Найгірше, що це було зроблено під політичним тиском з самого верху. Це червона лінія для всіх інвесторів: G7, IMF, WB. Повна некомпетентність і обман тих, хто виділив нам 5 мільярдів доларів за останній місяць, включаючи сьогоднішні єврооблігації», – підкреслив Фіала.

Будівля Нацбанку України Фото: bank.gov.ua

Як пише видання ЛІГА.net, Валерія Гонтарєва, яка очолювала НБУ до Смолія, вважає заяву про його відставку катастрофою для реформ в Україні.

«Це просто реальний disaster (англ. катастрофа), НБУ був останнім бастіоном реформ в Україні! Політичний тиск був нескінченним, всі пройдисвіти стали вилазити на всіх фронтах і підривати зроблені нами реформи. Як тільки вони отримали транш МВФ, гроші Європейського Союзу та Світового банку, вони пішли в атаку. Рішення продажних судів, рішення повністю некомпетентної Верховної Ради, слабкий економічний блок Кабміну. Вся світова спільнота підтримує незалежний НБУ, але захистити реформаторів, на жаль, не можуть. Сподіваюся, всьому світу тепер буде зрозуміло, що діється в Україні», – заявила Гонтарєва.

У свою чергу, Павло Кухта, колишній в.о. міністра економіки, керівник з політичних питань Київської школи економіки вважає, що заява про відставку Смолія через політичний тиск підриває довіру до фінансової системи України і загрожує втратою фінансової стабільності.

«Безвідносно відставки конкретної людини сам факт того, що це сталося, ставить під сумнів інституційну незалежність Нацбанку і підриває довіру до фінансової системи України. Я не знаю, якими завтра будуть котирування облігацій, яким буде курс, але точно можу сказати, що такий хід буде мати негативні наслідки як для української економіки, так і для залучення інвестицій. Зі спілкування з інвесторами (я говорю про бізнес, нема про міжнародних інституціях), для них незалежний Нацбанк – це певний маркер стабільності фінансової системи країни, і, відповідно, якась визначеність, можливість прогнозувати. А якщо цього маркера немає, то і стабільності чекати нізвідки», – зазначив Кухта.

«Мова тут не про прізвища, не про людей, не про те, що трапилося політично. Це історія про те, як організована держмашинуа в країні. Якщо довіра до цієї машини підірвана, це, безумовно, нічим хорошим не може обернутися. Ми, по-перше, можемо втратити фінансову стабільність в країні. Друге – ми переживаємо першу кризу за 10 років, в яку не падає гривня, і це може бути втрачено. І по-третє, Україна може розгубити інвесторів – це ще один негативний ефект від втрати незалежності Центробанку», – додав колишній очільник Мінекономіки.

Як повідомляв Центр журналістських розслідувань, саме за час керівництва Нацбанком Смолієм НБУ прибрав юридичні формальності з метою полегшення доступу до фінансових послуг для громадян України, які зареєстровані або мають постійне місце проживання на тимчасово окупованій території Криму і Севастополя. Відповідні зміни були затверджені постановою правління НБУ від 17 березня 2020 року №31 «Про внесення змін до постанови правління НБУ від 3 листопада 2014 №699» і набрали чинності 27 квітня 2020 року.

У нормативній базі Нацбанку були скасовані спеціальні норми щодо застосування валютного законодавства для українців з кримської реєстрацією і відновлений статус їх резидентності. Це значно полегшило доступ кримчан-переселенців, в тому числі і до таких базових послуг, як відкриття банківського рахунку або депозиту в українських фінансових установах.

Нагадаємо:

  • 18 березня 2018 року Верховна Рада звільнила Валерію Гонтареву з посади голови Нацбанку і призначила замість неї першого заступника гjлhви НБУ Якова Смолія.
  • 10 квітня 2017 року Гонтарева подала заяву про відставку президенту України Петру Порошенко.
  • 11 травня 2017 року в.о. голови Нацбанку був призначений перший заступник глави НБУ Яків Смолій.
  • Верховна Рада кілька разів відкладала звільнення Гонтаревої і призначення нового глави Нацбанку Верховна Рада, в тому числі через відсутність Гонтаревої в залі парламенту.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine